Trwa ładowanie...
d1ap9sy

Nowe czołgi w podwarszawskiej jednostce

Do 1. Warszawskiej Brygady Pancernej trafiły kolejne czołgi Leopard 2PL. Po przejściu modernizacji w Zakładach Mechanicznych "BUMAR – ŁABĘDY" są to najnowocześniejsze czołgi w Wojsku Polskim.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Leopard 2PL
Leopard 2PL (PGZ)
d1ap9sy

Zakłady Mechaniczne "BUMAR-ŁABĘDY" należące do Polskiej Grupy Zbrojeniowej są odpowiedzialne za modernizację czołgów Leopard 2A4 do wersji 2PL. W procesie tym wozy zdobywają większe możliwości ogniowe, a ich załoga zwiększoną ochronę.

Na stronie Polskiej Grupy Zbrojeniowej możemy przeczytać:

d1ap9sy

(( e.cytat Projekt obejmuje między innymi wymianę hydraulicznych systemów stabilizacji armaty i napędu wieży na elektryczne, ulepszenie armaty gładkolufowej Rh-120 L44 i jej przystosowanie do nowych rodzajów amunicji, w tym programowalnej, przy jednoczesnym zachowaniu możliwości użytkowania amunicji produkcji krajowej.

Leopard 2PL wyposażony jest także w nowe systemy optoelektroniczne: kamery termowizyjne III generacji typu KLW-1 Asteria w przyrządach obserwacyjno-celowniczych dowódcy i działonowego. Wieżę czołgu wyposażono w dodatkowe moduły opancerzenia i maty przeciwodłamkowe. Wewnątrz pojazd posiada nowe systemy przeciwpożarowe i przeciwwybuchowe. Zakres serwisu dotyczy wszystkich czołgów i jest realizowany głównie siłami polskiego przemysłu zbrojeniowego.

#author_quote=PGZ# ))

Dotychczas wojsko odebrało 11 zmodernizowanych czołgów Leopard 2PL. Wykonawca oświadcza, że do końca roku może przekazać jeszcze 7 wozów modernizowanych w Polsce. Kolejne 6 czołgów jest modernizowanych w Niemczech przez Rheinmetall.

d1ap9sy

Zobacz: Nowa zabawka Bundeswehry [wideo]

Zgodnie z umową z grudnia 2019 roku 142 czołgi Leopard 2A4 i 2A5 mają być zmodernizowane do wersji 2 PL do końca lipca 2023 roku. Wartość umowy wynosi 3,29 mld zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1ap9sy

Podziel się opinią

Share
d1ap9sy
d1ap9sy
Więcej tematów