Nowe, ciekawe funkcje Google - wyszukuj głosem i obrazem

Nowe, ciekawe funkcje Google - wyszukuj głosem i obrazem

17.06.2011 11:39

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Podczas konferencji w San Francisco Google pokazało kilka rozwiązań, które mają znieść bariery, które niesie ze sobą konstrukcja urządzeń przenośnych. Pokazano między innymi systemy rozpoznawania mowy i obrazu.

Jedną z technologii, która może ułatwiać wyszukiwanie np. z telefonów komórkowych jest rozpoznawanie mowy. Zamiast wypisywać frazy z małej klawiatury, możemy je po prostu wypowiedzieć - także po polsku. Przykładowo, wyszukiwanie głosowe w języku angielskim używa 23. miliardów słów z prawdziwych zapytań do wyszukiwarki, dzięki czemu Google może rozpoznawać frazy, które ludzie mogą wypowiedzieć. Wyszukiwanie głosowe trafi także do wyszukiwarki Chrome. Póki co jest ono dostępne na stronach google.com jednak tylko w języku angielskim.

Kolejną z nowości jest funkcja Wyszukiwania Obrazem dla komputerów PC. W wyszukiwarce grafiki images.google.pl obok ikonki mikrofonu znajdziecie też ikonkę aparatu, która uruchamia możliwość wyszukiwania na podstawie obrazu. Po kliknięciu aparatu wystarczy wgrać grafikę lub podać URL obrazu, by zapytać Google co jest na nim przedstawione.
Wyszukiwanie Obrazem jest dostępne 4. językach (w tym polskim). Google przedstawiło też specjalną wtyczkę do przeglądarek Chrome i Firefox, która pozwoli wyszukiwać na podstawie każdego obrazu po kliknięciu w niego prawym przyciskiem myszy.

Nowa wersja Google Instant Pages
Instant Pages (wyniki pojawiają się już momencie wpisywania zapytania) może teraz przygotować stronę z pierwszego wyniku wyszukiwania w tle, w czasie kiedy dopiero wykonujemy wyboru z pokazanych wyników. Pozwala to zaoszczędzić od 2 do 5 sekund. W czasie kiedy użytkownik skanujesz wzrokiem wyniki , Google w tle wgrywa stronę z czołowego wyniku wyszukiwania. Po kliknięciu w rezultat, strona pojawia się natychmiast. Instant Pages wgra w tle poszukiwaną stronę, jeśli wyszukiwarka będzie pewna, że właśnie ten rezultat wybierze użytkownik. Instant Pages pojawi się w następnej wersji beta przeglądarki Chrome.

_ Źródło: Google _

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)