Nowe aparaty Sony Cyber-shot

Nowe aparaty Sony Cyber-shot
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

01.03.2012 12:06, aktual.: 01.03.2012 14:18

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Sony wprowadza nowe aparaty z serii Cyber-shot: HX20V, WX100 i W690. Nowe modele łączą mocny zoom i dużą szczegółowość obrazu z małymi wymiarami i wagą.

W zaprezentowanych aparatach po raz pierwszy zastosowano zaawansowaną soczewkę asferyczną (Advanced Aspherical - AA). Ten element optyczny umożliwia miniaturyzację samego obiektywu, a zarazem zwiększenie maksymalnego powiększenia bez pogarszania jakości obrazu, ani parametrów optycznych. W efekcie, zoom optyczny w modelu WX10. wynosi 10x, podczas gdy obudowa ma w najwęższym miejscu tylko 17,5 mm grubości.

Dzięki technologii By Pixel Super Resolution, dostępnej we wszystkich modelach oprócz W69. i H90, zakres zoomu optycznego można dwukrotnie zwiększyć bez negatywnych konsekwencji dla jakości i rozdzielczości obrazu. Dzięki funkcji Clear Image Zoom uzyskuje się obraz wysokiej jakości, bez mozaikowatych wzorów charakterystycznych dla typowego powiększenia cyfrowego. Uzupełnieniem zoomu optycznego jest ulepszony stabilizator obrazu Optical SteadyShot, który skuteczniej stabilizuje obraz fotograficzny i filmowy podczas zdjęć w zbliżeniu. Optymalną kompensację drgań uzyskano poprzez połączenie zoptymalizowanego systemu przetwarzania z zaawansowanym mechanizmem żyroskopowym. Dla użytkownika oznacza to wyraźniejsze, stabilniejsze zdjęcia i filmy nawet przy dużych ogniskowych, przy których wpływ drgań jest najmocniej widoczny.

Technologia bardzo dużej czułości dostępna w trybie zaawansowanej automatyki (z wyjątkiem modeli W69. i H90) ułatwia zdjęcia przy słabym oświetleniu. Maksymalna czułość wynosi teraz ISO 12 800, co oznacza większe możliwości wykonywania zdjęć z ręki bez włączania lampy błyskowej.

Obraz
© Sony Cyber-shot DSC-TX20 (fot. Materiały prasowe)

Dzięki nowemu przetwornikowi obrazu CMOS Exmor R i wydajnemu procesorowi BIONZ, szumy na wysokich czułościach ISO są obecnie mniejsze niż w poprzednich modelach Cyber-shot. Widać to najlepiej na nastrojowych portretach i fotografiach wnętrz wykonywanych przy stonowanym oświetleniu.

Dodatkowym ułatwieniem będzie teraz szybki autofokus, któremu nastawienie ostrości w świetle dziennym zajmuje zaledwie 0,1. sekundy (oprócz modeli W690, H90 i TX20). Automatyka ostrości działa również szybciej w słabym świetle - 0,2 s w przypadku modelu WX100 (przy 3 EV; szybkość działania systemu AF zależy od modelu i panujących warunków).

Tryb zaawansowanej automatyki (Superior Auto), dostępny we wszystkich modelach oprócz W69. i H90, ułatwia uzyskanie optymalnych obrazów w różnych warunkach - bez zastanawiania się nad doborem właściwych ustawień. W tym trybie aparat Cyber-shot wykrywa rodzaj ujęcia i panujące warunki, po czym samoczynnie dobiera ekspozycję i inne ustawienia tak, by zapewnić niski poziom szumów i szeroki zakres dynamiczny.

DSC-HX20V
Nieduża i wygodna w noszeniu obudowa aparatu HX20. kryje w sobie zestaw zaawansowanych funkcji i rozwiązań. Należy do nich nowa soczewka AA i przetwornik obrazu CMOS Exmor R o efektywnej rozdzielczości 18,2 megapiksela, który współpracuje z najnowszym procesorem obrazu BIONZ w celu zapewnienia wysokiej jakości obrazu i niskiego poziomu szumów nawet w słabym świetle. Duża szybkość działania automatyki ostrości (około 0,13 s w świetle dziennym i około 0,21 s w słabym świetle, przy 3 EV) ułatwia uchwycenie zdarzeń trwających ułamki sekundy.

Wśród innych cech modelu HX20. na uwagę zasługuje zoom optyczny 20x, tryb AVCHD Full HD 50p zapewniający płynność obrazu filmowego, kreatywne tryby zdjęciowe, zdjęcia 3D i odbiornik GPS. Ręczne możliwości wyboru ustawień dają dużą swobodę twórczego kształtowania ujęcia i pomagają w uzyskaniu pięknych filmów i fotografii.

W ofercie pojawi się również uniwersalny model Cyber-shot HX10. z zoomem optycznym 16x i 18,2-megapikselową matrycą.

DSC-WX100
Aparat Cyber-shot WX10. ma w najwęższym miejscu tylko 17,5 mm grubości i jest najmniejszym oraz najlżejszym na świecie aparatem z zoomem optycznym 10x. Model ten sprawdza się w niezwykle szerokim zakresie zastosowań, zarówno przy ujęciach szerokokątnych, jak i przy zbliżeniach.

DSC-HX200V
Mocny, 30-krotny zoom optyczny oraz łatwe w użyciu, zapożyczone z lustrzanek cyfrowych elementy do ręcznej regulacji parametrów ujęcia sprawiają, że model HX200. łączy możliwości dużego aparatu z poręcznością kompaktu. Aparat pozwala kręcić filmy Full HD 50p, posiada zaawansowaną automatykę, szybki autofokus, umożliwia dodawanie efektów zdjęciowych, wykonywanie zdjęć 3D i szybki autofokus (około 0,13 s w świetle dziennym i około 0,21 s w słabym świetle, przy 3 EV).

DSC-TX20
Smukły aparat TX2. jest odporny na wodę (do głębokości 5 m), pył, mróz i upadki z wysokości do 1,5 m.

DSC-W690
Model W69. jest wyposażony w obiektyw z 10-krotnym zoomem optycznym, który pozwala przybliżyć się do odległych obiektów. Ulepszony stabilizator obrazu Optical SteadyShot skuteczniej niż dawniej stabilizuje obraz fotograficzny i filmowy podczas zdjęć w zbliżeniu. Tryb panoramy 360° pozwala jednym naciśnięciem przycisku utrwalić pełną panoramę, a inteligentna automatyka iAUTO dba o dobór ustawień podczas wykonywania zdjęcia.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)