Nowatorskie narzędzie do tworzenia scenariuszy od Adobe

Nowatorskie narzędzie do tworzenia scenariuszy od Adobe
Źródło zdjęć: © Adobe

17.09.2009 13:44

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Na targach IBC 2009, firma Adobe przedstawiła nowe oprogramowanie Adobe Story - narzędzie zapewniające lepsze efekty pracy i obniżające koszty produkcji filmów

Na targach IBC 2009, firma Adobe przedstawiła nowe oprogramowanie Adobe Story - narzędzie zapewniające lepsze efekty pracy i obniżające koszty produkcji filmów. Wersja zapoznawcza oprogramowania Adobe Story jest już dostępna pod adresem: http://labs.adobe.com/technologies/story.

Oprogramowanie ułatwia zespołowe tworzenie scenariuszy zarówno w trybie offline, jak i online. Usprawnia fazę planowania i przygotowań do produkcji filmów. Adobe Story będzie zintegrowane z innymi produktami Adobe, w tym - z nowymi wersjami rozwiązań z pakietu Adobe Creative Suite. Nowe narzędzie zwiększa efektywność pracy i obniża koszty produkcji cyfrowych materiałów wideo, automatycznie bowiem przekształca treść scenariusza w metadane, które można wykorzystywać podczas pracy.

„Przedsiębiorstwa medialne szukają dziś oprogramowania nowej generacji, które usprawni pracę podczas tworzenia materiałów wideo oraz wprowadzi nowy sposób tworzenia i udostępniania treści" - powiedział Jim Guerard, wiceprezes i dyrektor generalny działu mediów dynamicznych (Dynamic Media) firmy Adobe.

Od scenariusza do gotowego filmu
Adobe Story oferuje wiele funkcji, które upraszczają produkcję filmów i obniżają jej koszty, a także ułatwiają pracę operatorom kamer, redaktorom, reżyserom oraz innym osobom zaangażowanym w projekt. Informacje dotyczące np. lokalizacji scen lub biografii bohaterów są wprowadzane do oprogramowania Adobe Story lub przez nie pobierane, a utworzone na ich podstawie metadane –. automatycznie przekazywane do innych narzędzi z zestawu Creative Suite Production Premium. Oznacza to usprawnienie nagrywania i edytowania materiałów. Gdy nagranie wideo jest gotowe do dystrybucji w trybie online, metadane mogą ułatwić widzom przeszukiwanie treści w celu odnalezienia ulubionych bohaterów, epizodów lub scen. Oglądanie staje się więc bardziej interaktywne.

Współpraca zespołowa podczas tworzenia scenariuszy
Tworzenie scenariusza obejmuje zwykle kilka faz: przygotowanie wstępnego projektu, kilku szkiców wstępnych, szkicu finalnego, opracowanie scenopisu oraz sporządzenie listy scen dołączonej do ostatecznej wersji scenariusza. Adobe Story upraszcza i przyspiesza praktycznie wszystkie elementy tego procesu.

Oprogramowanie to zapewnia uczestnikom projektu bogate wizualnie środowisko, w którym mogą dzielić się swoimi pomysłami w każdej chwili. Umożliwia tworzenie scenariuszy od początku (z wykorzystaniem formatów zgodnych ze standardami branżowymi), importowanie ich z różnych aplikacji, takich jak Microsoft Word lub Final Draft, bądź eksportowanie do plików Adobe PDF, tekstowych, XML, Movie Magic i CSV. Adobe Story umożliwia członkom zespołu pracę w trybie online lub offline oraz synchronizację wprowadzonych danych i komentarzy po podłączeniu się do Internetu. W tej fazie oprogramowanie automatycznie gromadzi metadane dotyczące np. lokalizacji scen, co znacznie usprawnia pracę w całym procesie twórczym.

Cena i dostępność
Wersja zapoznawcza oprogramowania Adobe Story jest dostępna bezpłatnie w serwisie Adobe Labs pod adresem http://labs.adobe.com/technologies/story.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także