Nowa technologia podwoi pojemność sieci 3G
Fiński operator telekomunikacyjny Elisa wraz z Nokia Siemens Network zaprezentował nową technologię, która pozwoli na zwiększenie pojemności sieci 3G nawet dwukrotnie. W tym celu zostaną wykorzystane kanały radiowe zarezerwowane dotychczas jedynie dla transmisji danych.
Przedstawione rozwiązanie zostało uruchomione jako program pilotażowy, działający w oparciu o eksperymentalne oprogramowanie elementów sieci. Do tej pory w sieciach GSM rozmowy głosowe były obsługiwane przez specjalnie w tym celu wydzielone szczeliny czasowe (ang. _ time slots _) w kanale radiowym. W danej chwili z jednej szczeliny mógł korzystać jedynie jeden użytkownik.
Zaprezentowana przez obydwie firmy technologia umożliwia wykorzystanie w tym celu slotów przeznaczonych dotychczas tylko dla transmisji danych. Dzięki temu wolne w danym momencie sloty data będą mogły być wykorzystywane do zestawienia połączenia głosowego. Technologia ta została nazwana CSoHSPA (ang. Circuit Switching over HSPA).
Nowa technologia z punktu widzenia użytkownika jest niezauważalna, jednak niesie ona ze sobą dodatkowe korzyści. Po pierwsze, według standaryzacji w wersji 7 przedstawionej przez 3GPP (3GPP Release 7), nowe rozwiązanie charakteryzuje się zapotrzebowaniem na energię nawet o 50% mniejszym, niż dotychczasowe. Również zestawienie samego połączenia ma trwać o połowę krócej, niż do tej pory.
Wdrożenie nowej technologii nie wymaga ingerencji w istniejącą już sieć 3G. Jej uruchomienie sprowadza się jedynie do aktualizacji oprogramowania poszczególnych elementach sieci.
Przedstawione przez Nokia Siemens Network rozwiązanie nie jest jedynym, nad którym pracuje sojusz obydwu firm. Warto zauważyć, że bardzo aktywnie uczestniczą one w pracach nad rozwojem technologii HSPA. To one zaproponowały rozwiązanie HSPA+, które umożliwia transmisję danych z prędkością do 21 Mbps. Również one prowadzą prace mające na celu uproszczenie architektury I-HSPA (Internet HSPA), która ma być odpowiedzią na ogromny wzrost zapotrzebowania na transmisję danych w sieciach mobilnych.