Nowa sztuczna inteligencja pomoże w wykrywaniu nowotworów piersi

Nowa sztuczna inteligencja pomoże w wykrywaniu nowotworów piersi
Źródło zdjęć: © 123RF

08.05.2019 13:10

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Naukowcy MIT pracują nad nową, sztuczną inteligencją, która ma pomóc we wcześniejszym wykrywaniu nowotworów piersi - nawet do 5 lat szybciej niż w przypadku tradycyjnych badań.

Instytut technologii w Massachusetts (MIT) przygotowuje nowe rozwiązanie i oprogramowanie AI, którego zadaniem będzie szybkie rozpoznawanie zmian nowotworowych w piersiach. Sztuczna inteligencja ma działać dokładniej niż dotychczasowe badania oraz brać pod uwagę różnice rasowe w badaniach przesiewowych. Dzięki temu o wiele skuteczniej będzie można wykrywać zmiany nowotworowe także u czarnoskórych pacjentek.

MIT przeprowadził dotychczas badania z pomocą 60 tysięcy pacjentek z różnych grup etniczych i w różnych fazach choroby. Dzięki temu projektowane AI mogło skutecznie uszyć się rozpoznawania raka piersi w różnych fazach jego rozwoju oraz wykrywania różnić wynikających z różnych kolorów skóry pacjentek. Wyniki badań można poznać w amerykańskiej publikacji Radiology.

Nowe metody wykrywania nowotworów zdecydowanie są konieczne. Jak wynika z raportu JAMA Surgery z 2018 roku, śmiertelność spowodowana rakiem piersi kobiet o ciemnym kolorze skóry jest o 43% wyższa niż kobiet o jasnej cerze. Z tego samego badania wynika również, że znacznie częściej rak zbiera żniwa wśród młodych kobiet.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)