Nowa sztuczna inteligencja pomoże w wykrywaniu nowotworów piersi
Naukowcy MIT pracują nad nową, sztuczną inteligencją, która ma pomóc we wcześniejszym wykrywaniu nowotworów piersi - nawet do 5 lat szybciej niż w przypadku tradycyjnych badań.
Instytut technologii w Massachusetts (MIT) przygotowuje nowe rozwiązanie i oprogramowanie AI, którego zadaniem będzie szybkie rozpoznawanie zmian nowotworowych w piersiach. Sztuczna inteligencja ma działać dokładniej niż dotychczasowe badania oraz brać pod uwagę różnice rasowe w badaniach przesiewowych. Dzięki temu o wiele skuteczniej będzie można wykrywać zmiany nowotworowe także u czarnoskórych pacjentek.
MIT przeprowadził dotychczas badania z pomocą 60 tysięcy pacjentek z różnych grup etniczych i w różnych fazach choroby. Dzięki temu projektowane AI mogło skutecznie uszyć się rozpoznawania raka piersi w różnych fazach jego rozwoju oraz wykrywania różnić wynikających z różnych kolorów skóry pacjentek. Wyniki badań można poznać w amerykańskiej publikacji Radiology.
Nowe metody wykrywania nowotworów zdecydowanie są konieczne. Jak wynika z raportu JAMA Surgery z 2018 roku, śmiertelność spowodowana rakiem piersi kobiet o ciemnym kolorze skóry jest o 43% wyższa niż kobiet o jasnej cerze. Z tego samego badania wynika również, że znacznie częściej rak zbiera żniwa wśród młodych kobiet.