Nowa planeta karłowata w Układzie Słonecznym. Hygiea może być najmniejszą
Hygiea została oficjalnie uznana planetą karłowatą. Dopiero 170 lat po jej odkryciu przez włoskiego astronoma Annibale'a de Gasparisa. Dotychczas nie było pewne, czy posiada wszystkie cztery cechy charakterystyczne dla tego typu obiektów.
Zespół astronomów na podstawie danych przesłanych przez instrument SPHERE zainstalowany na teleskopie VLT potwierdza - Hygiea jest planetą karłowatą. Wśród członków badania, aż siedmiu naukowców to członkowie Instytutu Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Publikację ESO znajdziecie pod tym adresem.
Hygiea - nowa najmniejsza planeta karłowata Układu Słonecznego
Hygiea o średnicy zaledwie 430 km jest najmniejszą znaną planetą karłowatą w Układzie Słonecznym. Dla porównania Pluton posiada 2400 km, a pierwszy w historii obiekt uznany za planetę karłowatą, czyli Ceres, mierzy około 950 km. Wcześniej uznawana za dużą planetoidę, była liderem w swojej kategorii (planetoid typu C z węglistą powierzchnią). Znajduje się w pasie asteroid, czyli pomiędzy Marsem a Jowiszem.
Badanie za pomocą instrumentu SPHERE pozwoliło udowodnić, że Hygiea spełnia już wszystkie cztery warunki. Wcześniej było wiadomo, że orbituje Słońce, nie krąży wokół żadnego innego obiektu i nie oczyścił swojej orbity z innych obiektów. Teraz udowodniono, że Hygiea ma także sferyczny kształt.
Za pomocą symulacji numerycznych udało się określić zbliżony kształt nowej planety karłowatej. Badania pozwoliły także ustalić, w jaki sposób powstała Hygiea, a także spora rodzina innych planetoid. Symulacje wskazują, że około 2 miliardy lat temu doszło do zderzenia sporego rozmiaru obiektu z innym o średnicy od 75 do 150 km.
Obiekt macierzysty został całkowicie zniszczony w wyniku uderzenia. Pozostała po nim materia utworzyła tysiące planetoid oraz Hygieę, którą uznano teraz za planetę karłowatą. Naukowcy sądzą także, że było to najbardziej intensywne zderzenie w historii pasa asteroid.
Źródło: Puls Kosmosu / ESO