Nowa opłata na rzecz ZAiKS-u. Telefony komórkowe i smartfony podrożeją

Nowa opłata na rzecz ZAiKS-u. Telefony komórkowe i smartfony podrożeją
Źródło zdjęć: © WP.PL

13.12.2013 14:00, aktual.: 13.12.2013 15:22

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

ZAiKS chce pieniędzy od posiadaczy telefonów komórkowych i smartfonów. Dlaczego? Ponieważ to te urządzenia służą często do korzystania z treści pochodzących z nielegalnych źródeł. Tzw. opłata reprograficzna miałaby wynosić 2 proc. wartości urządzenia.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że podobną daninę płacimy już w przypadku magnetofonów, odtwarzaczy, kaset i płyt. Propozycje zmian w odpowiednich regulacjach miałyby więc być uzupełnieniem dotychczas obowiązującego prawa. Jednak czy takie karanie wszystkich konsumentów za hipotetyczną możliwość użycia urządzenia do nielegalnych działań nie przypomina zanadto historii z karaniem producenta noży kuchennych za dokonane nimi morderstwa?

Skąd pomysł na nową opłatę?

Stowarzyszenie ZAiKS podkreśla, że podobne opłaty od tzw. "czystych nośników" są pobierane także w innych krajach, a Polska ma tylko dogonić w taki sposób zachód. Pojawia się jednak wątpliwość, czy Polacy, którzy przy niskich dochodach już teraz zdają się płacić podatek od wszystkiego, co dało się nim obciążyć, wytrzymają jeszcze wiele takich posunięć urzędników.

Jak duże będą podwyżki cen?

Jak wylicza "Dziennik Gazeta Prawna", wartość rynku telefonów komórkowych w Polsce to ponad 5 mld zł, a więc producenci będą zmuszeni odprowadzić na rzecz autorów ok. 10. mln zł. Największe straty zanotują ci, którzy sprzedają najwięcej, czyli Samsung, LG i Nokia. Umowy na 2014 rok na dostarczenie sprzętu dla operatorów są w większości podpisane, a tą drogą dystrybuowane jest ok. 80 proc. urządzeń. Jeśli więc zmiany zostaną wprowadzone w najbliższym czasie, producenci będą musieli pokryć różnicę z własnej marży, która wynosi od 3 do 15 proc. Wśród wytwórców panuje więc przekonanie, że nowe rozporządzenia powinny wejść w życie dopiero w kolejnym okresie rozliczeniowym, aby mieli czas na wzięcie ich pod uwagę w swoich budżetach na 2015 rok.

Jednak w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego złożono już trzy projekty zmian rozporządzenia, a ZAiKS chce, żeby wprowadzono je jak najszybciej. Nieoficjalnie wiadomo, że realnym terminem jest połowa przyszłego roku. Taki harmonogram będzie oznaczał konieczność renegocjacji umów. Wylicza się, że telefony i smartfony podrożeją wówczas o 10-5. zł, w zależności od ceny rynkowej urządzenia.

Wcześniejsze pomysły ZAiKS-u

ZAiKS co jakiś czas wpada na nowe pomysły pozyskania środków pieniężnych dla artystów. W ostatnich latach organizacja nie raz zaskakiwała nas swą, zdającą się nie mieć granic, wyobraźnią. Po wizjach sięgania do kieszeni każdego, kto publicznie odtwarza utwory na licencji Creative Commons, pobierania opłat od serwisów udostępniających tabulatury do gry na gitarze (1. proc. zysków pojedynczej strony internetowej, ale nie mniej niż 1000 zł miesięcznie) oraz ściągania tantiem za śpiewanie "Happy Birthday to You" podczas lekcji angielskiego w szkołach (stawka miałaby być uzależniona m.in. od... liczby wykonań), wcale nie dziwi nas, że pojawił się także pomysł karania posiadaczy telefonów i smartfonów.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna / JG, WP.PL

jg/gb/jg

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (597)
Zobacz także