Nowa odmiana koronawirusa. Mutacja D164G może być groźniejsza

Nowa odmiana koronawirusa. Mutacja D164G może być groźniejsza

Nowa odmiana koronawirusa. Mutacja D164G może być groźniejsza
Źródło zdjęć: © YouTube
17.06.2020 10:12, aktualizacja: 17.06.2020 11:45

Nowe badania naukowców z Kalifornii sugerują, że konkretna odmiana koronawirusa może być groźniejsza od jego pierwotnej formy. Mutacje SARS-CoV-2 zazwyczaj bywają nieszkodliwe, jednak w przypadku D164G może być inaczej.

Naukowcy z ośrodka badawczego Scripps Research w Kalifornii w USA przeprowadzili szczegółowe badania nad nową odmianą koronawirusa. Mutacja D614G ma od 4 do 5 razy więcej białek kolczastych, których SARS-CoV-2 potrzebuje do zaatakowania ludzkich komórek. - Nasze badania są klarowne - mówi wirusolog prof. Hyeryun Choe.

Zmiany zachodzące w wirusie nie są rzadkim zjawiskiem. Jego mutacje zazwyczaj bywają nieszkodliwe, jednak w przypadku D614G może być zupełnie inaczej. Jak na razie nie wiadomo, czy nowa odmiana będzie miała wpływ na dalszy przebieg pandemii COVID-19, przyczyniając się do wzrostu ofiar śmiertelnych na świecie.

Jak informują zagraniczne media, mutację odkryto kilka tygodni temu. Następnie naukowcy z Los Alamos Laboratory poinformowali, że może ona być znacznie groźniejsza niż pierwotna forma koronawirusa. Mutacja D614G występuje szczególnie często w próbkach wirusa pochodzących z Europy i Ameryki Północnej.

Naukowcy podkreślają, że ich odkrycie nie dowodzi, że koronawirus będzie stanowił teraz większe zagrożenie. Analizy przeprowadzono jedynie w laboratorium, dlatego nie ma pewności, czy podobne efekty zostałyby zaobserwowane w naturalnym środowisku. - Wirusy z tą konkretną mutacją były bardziej zaraźliwe niż wirusy bez mutacji w używanym przez nas systemie hodowli komórkowych - komentuje prof. Hyeryun Choe.

Wyniki badań nie zostały potwierdzone przez inne zespoły naukowców. Grupa ekspertów kierowana przez specjalistkę z zakresu mikrobiologii Bette Korber podkreśla, że to, iż mutacja szybko się rozmnaża i w ciągu zaledwie kilka tygodni może stać się dominującą odmianą koronawirusa na świecie, nie oznacza, że będzie bardziej zaraźliwa.

Chcesz śledzić na bieżąco rozwój koronawirusa w Polsce? Sprawdź dedykowaną temu aplikację internetową.

Więcej na temat koronawirusa dowiesz się zapisując na nasz specjalny newsletter.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (31)