Nowa lustrzanka Sony A77 II z 79‑polowym systemem AF
Przeznaczona dla zaawansowanych fotoamatorów lustrzanka A77 II jest następcą popularnych aparatów A77 oraz A700. Konstruktorzy tego wytrzymałego, odpornego na warunki pogodowe korpusu wprowadzili w nim szereg udoskonaleń.
05.05.2014 12:22
W porównaniu z modelem α7. poprawiła się jakość obrazu — między innymi dzięki o 20% większej czułości, która ułatwia rejestrację szczegółowych obrazów przy słabym oświetleniu. Na podkreślenie zasługuje także większa wydajność podczas zdjęć seryjnych oraz rozwiązania pomagające w nagrywaniu filmów o profesjonalnej jakości.
W trybie zdjęć seryjnych korpus α7. II wykonuje serię zdjęć liczącą do 60 plikówJPEG w pełnej rozdzielczości — przy maksymalnej szybkości fotografowania, która wynosi około 12 klatek na sekundę (w trybie priorytetu zdjęć seryjnych).
24,3-megapikselowy przetwornik obrazu Exmor CMOS o podwyższonej czułości
Konstruktorzy przetwornika wyeliminowali odstępy między mikrosoczewkami —. podobnie jak wcześniej w aparatach α7R i α6000. Dzięki szeregowi rozwiązań przetwornik jest o 20% bardziej czuły od swojego poprzednika, przy niezmienionej rozdzielczości. Do jego atutów należy również dobre działanie w słabym świetle i szeroki zakres czułości ISO: od 100 do 25 600.
Nowy procesor, zoptymalizowany do współpracy z aparatem α7. II, jest mniej więcej trzy razy szybszy od poprzedniego rozwiązania, a dzięki technologiom reprodukcji szczegółów, kompensacji dyfrakcji i strefowej redukcji szumów zapewnia wysoką rozdzielczość obrazu fotograficznego i filmowego z bogatymi kolorami i fakturami.
Wizjer OLED Tru-Finder i regulowany w 3 punktach uchylny wyświetlacz LCD
Komponowanie ujęć i sprawdzanie ostrości umożliwia jasny, czytelny wizjer XGA OLED Tru-Finder o rozdzielczości 2 36. 000 punktów. Trzykrotnie większy zakres tonalny i wysoka rozdzielczość pozwalają dokładnie sprawdzić, jak zmienia się obraz w wyniku korekt ostrości, ekspozycji i innych ustawień — jeszcze przed wyzwoleniem migawki. Dla maksymalnej wygody i dokładności komponowania ujęć wizjer odznacza się teraz nie tylko szerokim kątem widzenia obrazu i dużą odległością od oka, lecz także rozszerzonym zakresem regulacji jasności i możliwością nastawienia temperatury barwowej.
Do szczegółowego podglądu obrazu można również użyć 3-calowego (7,5 cm) wyświetlacza Xtra Fine LCD, zapożyczonego z modelu α99. Trzypunktowa regulacja jego położenia pozwala wykonywać zdjęcia znad samej ziemi lub znad głowy, w układzie pionowym albo poziomym, z ręki lub ze statywu.
Pełna kontrola i dodatkowe możliwości personalizacji
Z przodu i z tyłu uchwytu znajdują się udoskonalone w stosunku do poprzedniego modelu pokrętła sterujące, które służą do wybierania ustawień bez odrywania oka od wizjera. Znacznie wzrosły możliwości personalizacji: obecnie do 1. przycisków można łącznie przypisać 51 funkcji.
W pamięci urządzenia można zapisać trzy zestawy ustawień, a następnie błyskawicznie przywrócić je za pomocą pokrętła trybu pracy. Dodatkowo, pokrętło trybu ekspozycji jest teraz wyposażone w blokadę zapobiegającą przypadkowej zmianie trybu: rozwiązanie zapożyczone z modelu a99.
Wytrzymałość umożliwiająca użycie w każdych warunkach
Obudowa korpusu α7. II jest wykonana z lekkiego, ale wytrzymałego stopu magnezu. Trzymanie i obsługę aparatu ułatwia duży, profilowany uchwyt. Najważniejsze przyciski i elementy sterujące zaopatrzono w uszczelnienia, które chronią wnętrze urządzenia przed pyłem i wilgocią. W sąsiedztwie wszystkich otworów, w tym złączy i gniazd na karty pamięci, zastosowano dwie warstwy zabezpieczające. Duża trwałość będzie również zasługą zespołu migawki obliczonego na 150 000 cykli pracy.
Praca z filmami
Korpus a7. II umożliwia nagrywanie filmów Full HD 50p i 25p w formacie AVCHD 2.0. Technologia przepuszczalnego lustra zapewnia ciągłość działania automatyki ostrości opartej na detekcji fazy i umożliwia dokładne śledzenie ostrości ruchomych obiektów w trakcie nagrania.
W nowym modelu wprowadzono szereg rozwiązań dla ambitnych filmowców. Należą do nich trzy poziomy śledzenia ostrości, pochodząca ze sprzętu profesjonalnego funkcja wyświetlania wzoru zebry oraz mierniki poziomu dźwięku. Całości dopełnia wyjście „czystego”. sygnału HDMI, służące do podglądu obrazu na podłączonym monitorze lub do zapisu obrazu na zewnętrznym urządzeniu nagrywającym.
Łączność bezprzewodowa i zdalne sterowanie smartfonem
Z myślą o łatwym udostępnianiu zdjęć aparat jest wyposażony w Wi-Fi, a łączenie go z produktami z technologią NFC sprowadza się do prostego zetknięcia urządzeń. Jedno dotknięcie wystarcza też do uruchomienia funkcji Smart Remote Control, umożliwiającej użycie telefonu komórkowego do zdalnego wyzwalania migawki.