Nowa elektrownia PGE. Gigantyczna inwestycja zaskakuje wyglądem

Nowa elektrownia PGE. Gigantyczna inwestycja zaskakuje wyglądem
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
Adam Bednarek

07.06.2019 20:41

Nowy blok elektrowni w Opolu od razu rzuca się w oczy. I mowa tutaj nie o kłębach dymu, tylko niespotykanej barwie chłodni kominowych. Od razu nawiązują do muzycznej historii miasta.

Jedna z największych inwestycji w polskiej energetyce dobiegła końca. Wielki blok numer pięć w Opolu oficjalnie już zaczął dostarczać prąd w pełnym zakresie. We wrześniu dołączyć ma do niego drugi - pisał niedawno serwis money.pl.

To ogromna inwestycja. Łączna wartość kontraktu wynosi 11 mld zł netto. Moc brutto bloku nr 5 wynosi 900 MW. Jak można przeczytać na stronie grupy PGE, elektrownia znajdzie się w czołówce najnowocześniejszych elektrowni na świecie, ale również znacznie zwiększy swoją rolę w polityce bezpieczeństwa energetycznego Polski. Nowe bloki produkować będą do 12,5 TWh energii elektrycznej rocznie, co pozwoli na zaspokojenie potrzeb ponad 4 mln gospodarstw domowych.

Moc to jedno, ale nowy blok zwraca na siebie uwagę wyglądem. Narysowane nuty nie powinny dziwić - w końcu elektrownia znajduje się w "stolicy polskiej piosenki".

Na powłoce zewnętrznej powstał ogromny rysunek – tęczy, słońca i nut – z jednej strony nawiązujący do sąsiadujących z nią chłodni, a z drugiej do Opola – stolicy polskiej piosenki.
Grupa PGE

Namalowanie obrazu nie należało do łatwych zadań. Do pomalowania była powierzchnia wynosząca 4,5 ha. Czyli to znacznie więcej niż obszar sześciu boisk do piłki nożnej.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)