Nowa butelka w Polsce. W całości z recyklingu

Nowa butelka w Polsce. W całości z recyklingu

Nowa butelka w Polsce. W całości z recyklingu
Źródło zdjęć: © East News | Marek Michalak/ East News
Grzegorz Burtan
12.04.2019 15:20, aktualizacja: 13.04.2019 11:54

Żywiec Zdrój wprowadza pierwszą w swojej ofercie butelkę wyprodukowaną w 100% z tworzywa PET, pochodzącego z recyklingu. To kolejny krok w kierunku realizacji zobowiązania środowiskowego Żywiec Zdrój, ogłoszonego podczas ostatniego szczytu klimatycznego ONZ.

Plastik nigdy nie powinien trafić do środowiska naturalnego, a jednym ze sposobów zapobiegania temu, może być selektywna zbiórka i recykling - rozwiązanie wpisujące się w ideę obiegu zamkniętego. Proces recyklingu umożliwia wielokrotne wykorzystanie surowca, co niesie ze sobą znaczące korzyści: pozwala zmniejszyć zużycie zasobów naturalnych, takich jak: ropa naftowa, energia, woda oraz ograniczyć emisję gazów cieplarnianych (tzw. "ślad węglowy").

Wprowadzenie na rynek butelek wykonanych z tworzywa pochodzącego w 100 proc. z recyklingu to dowód na to, że PET jest wartościowym surowcem, uważa producent. Z jednej butelki po napoju można tworzyć kolejną, znacząco ograniczając przy tym wprowadzanie na rynek pierwotnego plastiku.

- Zastosowanie w 100 proc. przetworzonego surowca PET w naszej nowej butelce pozwoliło na zredukowanie zużycia ropy naftowej do zera oraz na ograniczenie emisji CO2 aż o 45% - mówi Dyrektor ds. Jakości i Zrównoważonego Rozwoju Żywiec Zdrój, Edyta Krysiuk-Kowalczyk.

Wprowadzenie na rynek butelki 100% rPET to kolejne działanie firmy, będące kontynuacją od lat realizowanej strategii, a zarazem jedno z działań wpisujących się w zobowiązanie środowiskowe firmy.

Na korzyści, jakie płyną z wykorzystania rPET do produkcji opakowań, zwraca uwagę również profesor Hanna Żakowska, Dyrektor COBRO - Instytutu Badawczego Opakowań.

- Dbałość o środowisko naturalne to obowiązek i odpowiedzialność każdego z nas. Jedną z najbardziej skutecznych form tej dbałości jest odpowiednia zbiórka i segregacja odpadów, a następnie recykling. Jak wykazują oceny cyklu życia, przeprowadzane w Instytucie w latach 2011-2018, wykorzystanie rPET do produkcji butelek zmniejsza obciążenia środowiskowe związane z wytwarzaniem opakowań. Przykładowo, butelka o pojemności 1,5 litra i masie 31,6 g do napojów niegazowanych z 50-procentowym udziałem rPET ogranicza negatywny wpływ na środowisko już o około 30 proc. - mówi.

Obraz
© Mat. prasowe

Kluczowa rola zbiórki i segregacji odpadów

Żywiec Zdrój zapewnia, że razem z partnerami, działa na rzecz zwiększenia poziomu zbiórki i recyklingu plastikowych opakowań, tak, by w 2025 roku osiągnąć poziom powyżej 90% recyklingu butelek PET w Polsce. Firma zapowiada kolejne działania dążące do wielokrotnego wykorzystania tworzywa PET, tak by móc ograniczać ilość pierwotnego plastiku wprowadzanego na rynek.

Konieczność działań na rzecz usprawnienia systemu zbiórki i segregacji odpadów w Polsce potwierdzają inni przedsiębiorcy.

- Każdego dnia przetwarzamy 3 miliony sztuk butelek PET. Dzięki procesowi recyklingu, tworzywo PET zyskuje kolejne życie i znajduje szerokie zastosowanie, służąc m.in. do produkcji włóknin, taśm opakowaniowych, folii oraz preform, z których powstają butelki. Aby jednak cały proces działał efektywnie, niezbędne jest właściwe segregowanie odpadów – mówi Leszek Dziopak, Prezes Zarządu IMP Polowat Sp. z o.o.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)