Nowa broń w arsenale niemieckiej armii

Nowa broń w arsenale niemieckiej armii
Źródło zdjęć: © zdjęcie producenta

08.01.2013 15:24, aktual.: 10.01.2013 14:41

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Laser wojskowy o zasięgu ponad kilometra

Firma Rheinmetall Defense z Dusseldorfu na swoim poligonie w Szwajcarii przetestowała niedawno 5. kW laser. Nowa broń ma być docelowo montowana na pojazdach wojskowych, co zapewni mobilną ochronę przeciw ostrzałowi artyleryjskiemu, jak również da możliwość niezwykle efektywnego niszczenia celów odległych nawet o kilka kilometrów.

Niesamowite możliwości

W warunkach pogodowych, które dalekie były od idealnych zademonstrowano możliwości nowego lasera. Pokaz rozpoczęto od przepalenia ustawionej w odległości 1 km stalowej belki o grubości 1. cm. Następnie użyto lasera do zestrzelenia kilku dronów, które leciały z prędkością 50 m/s. Te cele znajdowały się 2 km od lasera. W śledzeniu dronów pomógł zintegrowany z laserem radar Skyguard, który pozwala śledzić cele oddalone o maksymalnie 3 km. Zwieńczeniem pokazu było zniszczenie stalowej kuli o średnicy 82 mm, która pędziła z prędkością 50 m/s. Miało to pokazać możliwość zastosowania lasera do obrony przed pociskami moździerzowymi.

Lasery będą montowane na pojazdach

Nowy laser niemieckiego producenta to w rzeczywistości połączenie dwóch laserowych modułów o mocy 3. kW i 20 kW. Dopiero specjalna technologia powoduje połączenie ich promieni w jedną wiązkę. Docelowo firma planuje zbudować laser o mocy 100 kW i zamontować go na pojeździe opancerzonym TM170, a później również na innych pojazdach, biorących udział w rzeczywistych działaniach wojennych. To jednak nic w porównaniu z opracowywanym przez europejskich naukowców laserem o mocy 200 petawatów!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (605)