Trwa ładowanie...
ycipk-3npqy2

Norwegia. Rozprzestrzenia się nierozpoznana śmiertelna choroba psów

Wiele dziesiątek psów w Norwegii zarażonych jeszcze nierozpoznaną chorobą. Śmierć poniosło już co najmniej 25. Jej zasięg to aż 14 z 18 rejonów administracyjnych kraju, są przypadki w Szwecji. Odwołano wystawy i zaleca się właścicielom pilnowanie psów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Norwegia. Rozprzestrzenia się nierozpoznana śmiertelna choroba psów
(PAP/EPA, Fot: PAP/EPA)
ycipk-3npqy2

W ostatni weekend jeden z państwowych urzędów poinformował o tym, że cztery ze świeżo zarażonych psów przegrały walkę ze śmiertelną chorobą. Do tej pory żniwo powiększyło się do 25 czworonogów. Większość przypadków miała miejsce w Oslo, ale zgłoszenia napływają z prawie całej Norwegii, nawet dalekiej północy. W szwedzkiej klinice weterynaryjnej leczono też psa, który wrócił z zeszłotygodniowej norweskiej wystawy w Torndheim.

Zalecany brak interakcji pomiędzy psami z powodu możliwej zakaźności

Z racji na zaistniałą sytuację, wystawy psów są odwołane, a właściciele są proszeni o spacery z psami tylko na smyczy i niedopuszczanie do kontaktu, czy nawet bliskiej odległości pomiędzy psami. To ważne informacje dla bardzo wielu Norwegów, ponieważ szacuje się, że populacja tamtejszych czworonogów liczy ponad pół miliona.

ycipk-3npqy2

Sprawę bada chociażby Urząd Bezpieczeństwa Żywności czy Instytut Weterynaryjny. Jak na razie nie wiadomo, czy to seria pojedynczych przypadków, czy zaraźliwa choroba. Wyklucza się salmonellę i truciznę na szczury, a przedstawiciele Instytutu Weterynaryjnego nie wierzą też w związek z jakimś czynnikiem w karmie dla psów.

Przyczyna ciężkiej choroby wciąż nieznana

Choroba nie jest rozpoznana. Jak powiedziała patolog weterynarii Hannah Jørgensen "Jak dotąd nie znaleźliśmy żadnych oczywistych wspólnych cech z naszych analiz laboratoryjnych". Wiemy, że psy dostają silnych wymiotów oraz krwawej biegunki i nie spotkano się jeszcze z takim przypadkiem. Norwedzy robią co mogą, aby jak najszybciej uporać się z problemem.

ycipk-3npqy2

Jorun Jarp, który jest dyrektorem ds. Ratownictwa i bezpieczeństwa Norweskiego Instytutu Weterynaryjnego stwierdził, że "Naturalnie niepokojące jest to, że zdrowe norweskie psy umierają tak szybko. (…) Badamy możliwe przyczyny wirusowe, bakteryjne, grzybicze i pasożytnicze."

Jak dodaje Hannah Jørgensen "W tej chwili nie mamy jednoznacznych wyników testów, więc nie mamy jednoznacznych wniosków."

Źródło: theguardian, expressen

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-3npqy2

ycipk-3npqy2
ycipk-3npqy2