Nokia traci udział w rynku telefonów z WiFi

Nokia traci udział w rynku telefonów z WiFi
Źródło zdjęć: © WP.PL

05.11.2009 07:30, aktual.: 05.11.2009 10:02

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W ciągu ostatniego roku udział Nokii w rynku telefonów wyposażonych w
moduł WiFi spadł o 10 punktów procentowych - wynika z badań przeprowadzonych
przez firmę analityczną In-Stat.

Jeszcze w II kwartale 2008 roku udział Nokii w rynku telefonów z modułami WiFi wynosił ponad 50%. Jednak w ciągu kolejnych 12 miesięcy zmniejszył się on o 10 punktów procentowych. W tym samym czasie swój udział w tym rynku zwiększył zarówno Apple, jak i RIM.

Przyczyną tego było znaczne zwiększenie liczby urządzeń na rynku, które umożliwiają zestawienie połączenia z siecią w technologii WiFi. Tylko od 2007 do 2008 roku sprzedaż takich telefonów wzrosła o ponad 50%. Taki wynik udało się osiągnąć dzięki coraz bardziej zaawansowanym telefonom, spadającym cenom modułów oraz promocjom organizowanym przez ich producentów.

Jak zauważają autorzy badania, jeszcze do niedawna moduły WiFi przeznaczone były jedynie dla urządzeń z górnej półki. Jednak wraz z popularyzacją iPhone'a, ten rodzaj transmisji danych trafił do szerszego grona odbiorców.

Z pozostałych wniosków badania wynika m.in., że w I połowie 2009 roku na rynek trafiło 121 modeli telefonów wyposażonych w moduł WiFi. Liczba takich urządzeń znajdujących się na rynku w ciągu kolejnych dwóch lat podwoi się. To sprawi, że użytkownicy coraz częściej będą korzystać z możliwości, jakie one dają, m.in. z prowadzenia rozmów z wykorzystaniem protokołu VoIP.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)