Nokia: SMS-owa usterka nie stanowi poważnego zagrożenia

Nokia: SMS‑owa usterka nie stanowi poważnego zagrożenia

Nokia: SMS-owa usterka nie stanowi poważnego zagrożenia
Źródło zdjęć: © Telepolis
07.01.2009 13:33, aktualizacja: 07.01.2009 14:13

Użytkownicy urządzeń Nokii bazujących na platformie S60 i pracujących pod kontrolą systemu Symbian OS powinni otwierać jedynie SMS-y i MMS-y pochodzące od zaufanych nadawców – brzmi zalecenie fińskiego producenta pozwalające uchronić się przed spreparowanymi wiadomościami. Przypomnijmy, że podczas niedawnego kongresu 25C3 zespół Chaos Computer Club (CCC) ostrzegał przed luką znalezioną w wielu modelach telefonów Nokia, która pozwala zablokować otrzymywanie SMS-ów i MMS-ów przy użyciu jednej krótkiej wiadomości.

Do tej pory sposób praktycznego wykorzystania usterki ochrzczonej jako Curse of Silence został pokazany jedynie w materiale wideo przygotowanym przez grupę CCC. Nokia twierdzi jednak, że nie otrzymała na razie żadnych sygnałów, jakoby któryś z użytkowników telefonu S6. odniósł szkody na skutek opisanego błędu. Przedstawiciele firmy wątpią, by luka ta stanowiła jakieś poważne zagrożenie.

Obraz
© (fot. JupiterImages/EAST NEWS)

Niemniej Finowie podchodzą do problemu niezwykle poważnie. W tej chwili trwa sprawdzanie rzekomo wadliwych produktów. W odpowiedzi na zapytanie serwisu heise Security przedstawiciel Nokii oświadczył, że dopiero pierwsze testy wykażą, czy urządzenia bazujące na platformie S6. i Symbianie OS rzeczywiście zawierają usterkę. Wraz z zespołem Symbiana firma podjęła prace mające na celu zlokalizowanie błędu i ewentualną jego naprawę.

Aby zmniejszyć skalę problemu, dostawcy usług sieciowych zajmują się obecnie odsiewaniem szkodliwych wiadomości, uniemożliwiając im dotarcie na aparaty telefoniczne. Natomiast producenci oprogramowania antywirusowego dla branży komórkowej, tacy jak F-Secure i Fortinet, dodali do swoich produktów nowe funkcje mające chronić urządzenia przed tego typu atakami. Podobno Nokia i niektórzy operatorzy sieciowi wiedzieli o problemie już w listopadzie.

Z danych CCC wynika, że usterka występuje w urządzeniach Nokii bazujących na platformie S6. w wersjach 2.6, 2.8, 3.0 i 3.1. W przypadku wydań 2.6 i 3.0 wystarczy ponoć jedna spreparowana wiadomość, by uniemożliwić otrzymywanie dalszych listów, a na platformach 2.8 i 3.1 blokada włącza się dopiero po jedenastej wiadomości. Według doniesień problem nie dotyczy urządzeń wyposażonych w S60 3rd Edition, Feature Pack 2. Testy przeprowadzone przez F-Secure wykazały, że błąd ten występuje również w telefonach Sony Ericsson UiQ.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)