Nokia pozywa Apple - to może być koniec iPhone'a

Nokia pozywa Apple - to może być koniec iPhone'a

Nokia pozywa Apple - to może być koniec iPhone'a
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
23.10.2009 12:16, aktualizacja: 23.10.2009 12:42

Nokia ogłosiła, że skierowała wczoraj do sądu skargę przeciwko firmie Apple, którą fiński gigant oskarża o naruszenie w telefonie iPhone patentów dotyczących technologii GSM, UMTS oraz WLAN

W oficjalnej informacji firmy Nokia czytamy, że firma jako innowacyjne przedsiębiorstwo w dziedzinie komunikacji bezprzewodowej, posiada jedno z najszerszych portfolio w branży z opatentowanymi technologiami dotyczącymi komunikacji bezprzewodowej, w które firma zainwestowała ponad 4. miliardów euro w ciągu ostatnich dwóch dziesięcioleci. Wiele z tych patentów, włącznie z tymi, których dotyczy pozew, jest szeroko wykorzystywane w przemyśle telekomunikacyjnym. Jednocześnie Nokia informuje, że posiada umowy z około 40 firmami z branży, głównie z dostawcami sprzętu, które umożliwiają im wykorzystanie technologii fińskiego producenta.

Obraz
© (fot. Apple)

Dziesięć patentów, których dotyczy pozew odnosi się do technologii, które są fundamentalne dla tworzenia urządzeń kompatybilnych z jednym ze standardów GSM, UMTS (3. WCDMA) lub WLAN. Omawiane patenty obejmują bezprzewodowe przesyłanie danych, kodowanie sygnału mowy, bezpieczeństwo oraz szyfrowanie i są naruszane we wszystkich modelach smartfonów iPhone, które firma Apple wprowadziła na rynek od 2007 roku (czyli od początku istnienia iPhone’a).

_ „Podstawową zasadą w przemyśle telekomunikacyjnym jest tworzenie własności intelektualnej przez firmy, które wnoszą swój wkład w rozwój technologii. Następnie, pozostałe przedsiębiorstwa korzystając z opracowanych standardów starają się zrekompensować wkład włożony w ich wytworzenie” _ - powiedział Ilkka Rahnasto, wicedyrektor ds. prawnych i własności intelektualnej w firmie Nokia. _ „Apple również powinno stosować się do powyższej zasady. Nie wyrażając zgody na przestrzeganie odpowiednich warunków dotyczących korzystania z własności intelektualnej firmy Nokia, Apple próbuje załapać się na darmową przejażdżkę korzystając z innowacyjnych rozwiązań Nokii” _.

Firma Apple nie wydała jeszcze oświadczenia w tej sprawie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (106)