Nokia pozywa Apple - to może być koniec iPhone'a

Nokia pozywa Apple - to może być koniec iPhone'a
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

23.10.2009 12:16, aktual.: 23.10.2009 12:42

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nokia ogłosiła, że skierowała wczoraj do sądu skargę przeciwko firmie Apple, którą fiński gigant oskarża o naruszenie w telefonie iPhone patentów dotyczących technologii GSM, UMTS oraz WLAN

W oficjalnej informacji firmy Nokia czytamy, że firma jako innowacyjne przedsiębiorstwo w dziedzinie komunikacji bezprzewodowej, posiada jedno z najszerszych portfolio w branży z opatentowanymi technologiami dotyczącymi komunikacji bezprzewodowej, w które firma zainwestowała ponad 4. miliardów euro w ciągu ostatnich dwóch dziesięcioleci. Wiele z tych patentów, włącznie z tymi, których dotyczy pozew, jest szeroko wykorzystywane w przemyśle telekomunikacyjnym. Jednocześnie Nokia informuje, że posiada umowy z około 40 firmami z branży, głównie z dostawcami sprzętu, które umożliwiają im wykorzystanie technologii fińskiego producenta.

Obraz
© (fot. Apple)

Dziesięć patentów, których dotyczy pozew odnosi się do technologii, które są fundamentalne dla tworzenia urządzeń kompatybilnych z jednym ze standardów GSM, UMTS (3. WCDMA) lub WLAN. Omawiane patenty obejmują bezprzewodowe przesyłanie danych, kodowanie sygnału mowy, bezpieczeństwo oraz szyfrowanie i są naruszane we wszystkich modelach smartfonów iPhone, które firma Apple wprowadziła na rynek od 2007 roku (czyli od początku istnienia iPhone’a).

_ „Podstawową zasadą w przemyśle telekomunikacyjnym jest tworzenie własności intelektualnej przez firmy, które wnoszą swój wkład w rozwój technologii. Następnie, pozostałe przedsiębiorstwa korzystając z opracowanych standardów starają się zrekompensować wkład włożony w ich wytworzenie” _ - powiedział Ilkka Rahnasto, wicedyrektor ds. prawnych i własności intelektualnej w firmie Nokia. _ „Apple również powinno stosować się do powyższej zasady. Nie wyrażając zgody na przestrzeganie odpowiednich warunków dotyczących korzystania z własności intelektualnej firmy Nokia, Apple próbuje załapać się na darmową przejażdżkę korzystając z innowacyjnych rozwiązań Nokii” _.

Firma Apple nie wydała jeszcze oświadczenia w tej sprawie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (106)