Nokia oferuje darmowe nawigacje piesze i samochodowe

Nokia oferuje darmowe nawigacje piesze i samochodowe

Nokia oferuje darmowe nawigacje piesze i samochodowe
Źródło zdjęć: © Nokia
21.01.2010 15:20, aktualizacja: 21.01.2010 15:38

Firma Nokia ogłosiła dziś plany udostępnienia bezpłatnej nawigacji pieszej i samochodowej w swoich smartfonach w ramach nowej wersji Ovi Map. Oprogramowanie firmy Nokia do map i nawigacji zostało opracowane specjalnie do użytku w sieciach komórkowych i wykorzystano w nim unikatową technologię hybrydową

Nowa wersja Ovi Map będzie zawierać wszystkie niezbędne funkcje nawigacji samochodowej i pieszej, takie jak wskazówki głosowe na każdym zakręcie w 7. krajach i 46 językach oraz informacje o ruchu drogowym w ponad 10 krajach, a także szczegółowe mapy ponad 180 państw.

_ "Chcemy, by nawigacja w telefonie stała się tak rozpowszechniona jak przesyłanie SMS-ów czy robienie zdjęć. Jesteśmy przekonani, że bezpłatne udostępnienie najlepszych map z głosową nawigacją stanie się katalizatorem tego trendu" _ - wyjaśnił Anssi Vanjoki, wiceprezes wykonawczy firmy Nokia.

Obraz
© (fot. Nokia)

Pięć najważniejszych funkcji wyróżniających Ovi Mapy:

1. Brak ukrytych kosztów
Nowa wersja Ovi Map udostępnia bezpłatnie wszystkie mapy oraz funkcje nawigacji samochodowej. Korzystać z niej można przez cały okres użytkowania smartfonu. Nie potrzeba nowych licencji na dodatkowe kraje, regiony i usługi, takie jak informacje o ruchu drogowym czy przewodniki po miastach. Operatorzy sieciowi mogą naliczać opłaty za transmisję danych.

2. Najlepsze pokrycie map na świecie
Telefony komórkowe zabieramy ze sobą wszędzie, dlatego też głosowa nawigacja dla pieszych i kierowców jest dostępna standardowo w 7. krajach i w 46 językach, a mapy zawierają ponad 180 państw.

3. Nawigacja nie wymaga połączenia z siecią
Hybrydowa technologia firmy Nokia pozwala uniknąć kosztownych i obciążających baterię połączeń z siecią. Mapy można załadować do urządzenia Nokia z wyprzedzeniem, a następnie ustawić Ovi Mapy w trybie offline. Dzięki temu system nawigacyjny będzie nadal działać, oszczędzając przy tym baterię. Ta funkcja szczególnie przyda się osobom obawiającym się kosztów transmisji danych za granicą lub w miejscach, gdzie zasięg sieci jest słaby albo nie ma go wcale.

4. Technologia hybrydowa
Ovi Mapy opracowano przy użyciu zaawansowanej technologii hybrydowych map wektorowych. Są to mapy wysokiej jakości, które wymagają mniejszej ilości danych, dzięki czemu można kontynuować nawigację nawet po przerwaniu połączenia z siecią. Oznacza to, że mapy pobierane lub aktualizowane przez sieć są mniejsze o około połowę w porównaniu z dużymi plikami map bitowych.

5. Wskazówki głosowe i informacje o ruchu drogowym
Nawigacja głosowa ze wskazówkami dotyczącymi każdego zakrętu jest bezpłatna dla kierowców i pieszych. Kierowcy mogą korzystać z pomocy w wyborze pasa ruchu, informacji o ruchu drogowym, radarach i ograniczeniach prędkości. Piesi mają do dyspozycji skróty przez parki oraz strefy piesze w ponad 10. miastach z całego świata, a także 6000 punktów orientacyjnych 3D z ponad 200 miast, dzięki którym łatwo zorientować się w terenie.

Aplikacja Ovi Mapy jest już dostępna do pobrania dla 10 telefonów Nokia, w tym popularnych Nokia N97 minimini, Nokia 5800 XpressMusic i Nokia E52, a w ciągu najbliższych tygodni zostanie dodanych więcej smartfonów Nokia. Aktualni właściciele smartfonów Nokia kompatybilnych z Ovi Mapami mogą pobrać tę aplikację bezpłatnie ze strony www.nokia.com/maps (wkrótce w wersji polskiej na www.nokia.pl/mapy)
. Użytkownik może udostępnić swoim przyjaciołom - np. przy pomocy portalu Facebook - informację na temat miejsca, w którym aktualnie się znajduje lub sprawdzić najciekawsze wydarzenia np. seans filmowy i otrzymać informację nt. najbliższego kina, w którym ten seans jest wyświetlany.

Począwszy od marca 201. roku, nowe smarftony Nokia z GPS będą zawierać nową wersję Ovi Map, z zainstalowanymi fabrycznie mapami krajów, z wysokiej klasy funkcjami nawigacji pieszej i samochodowej oraz dostępem do przewodników Lonely Planet i Michelin bez żadnych dodatkowych kosztów.

Aktualna lista kompatybilnych urządzeń Nokia: Nokia N97 mini, Nokia 5800 XpressMusic, Nokia 5800 Navigation Edition, Nokia E52, Nokia E55, Nokia E72, Nokia 5230, Nokia 6710 Navigator, Nokia 6730 classic i Nokia X6. Najnowszą listę urządzeń można sprawdzić pod adresem http://www.nokia.com/maps.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (72)