Nokia N97 - recenzja video

W lipcu 2009 roku miała miejsce premiera telefonu Nokia N97. Jest to produkt uzupełniający ofertę Nokii o nowoczesny smartphone wyposażony zarówno w dotykowy ekran LCD, jak i klawiaturę QWERTY. Ceny używanych modeli spadły na tyle, że warto rozważyć zakup dobrze utrzymanego modelu.

Nokia N97 - recenzja video
Źródło zdjęć: © Nokia

Wygląd/budowa

Nokia N9. prezentuje się niezwykle okazale. Wykonana została bardzo dokładnie z wysokiej jakości materiałów. Jedną z rzeczy, na jaką zwracamy uwagę zaraz po otwarciu pudełka są spore gabaryty – ponad 5cm szerokości, prawie 12cm wysokości oraz 15.9mm grubości - to trochę dużo jak na telefon komórkowy, ale jest na to logiczne wyjaśnienie. Nowa Nokia to typowy „slider”, gdzie po rozsunięciu obudowy uzyskujemy dostęp do klawiatury QWERTY oraz panelu nawigacyjnego. Jedną z mocno nieprzemyślanych cech konstrukcyjnych Nokii N97 jest rysik umieszczony na swego rodzaju smyczy – luźne umocowanie z pewnością będzie powodowało obijanie się rysika o telefon, co w konsekwencji może powodować zarysowanie obudowy czy wyświetlacza.

Zintegrowaną z telefonem klawiaturę zaprojektowano bardzo rozmyślnie. Klawisze są odpowiednio duże i wygodne w używaniu. Jedyną rzeczą, do której można mieć uwagi, to brak osobnych klawiszy numerycznych –. nie jest to poważna wada, ale potrafi irytować, ponieważ chcąc wybrać cyfrę musimy wybrać dodatkowy klawisz funkcyjny. Ciekawą cechą klawiatury jest zrezygnowanie z klawiszy kursorów na rzecz pada nawigacyjnego – takie rozwiązanie sprawdza się bardzo dobrze. Ułatwia to obsługę samej klawiatury, a także znacząco przyśpiesza nawigację po menu telefonu. Gdyby tak się zdarzyło, że dla kogoś klawiatura jest niewystarczająca, to istnieją jeszcze dwa alternatywne tryby wprowadzania danych – poprzez wirtualną klawiaturę wyświetlaną na ekranie lub stosując rysik i tryb rozpoznawania pisma odręcznego, który de facto działa zadziwiająco dobrze.

Obraz

Producent zdecydował się na zastosowanie 3.5” dotykowego wyświetlacza TFT o rozdzielczości 640x360 pikseli. Wyświetlacz ten jest jednym z najlepszych podzespołów zastosowanych w opisywanym telefonie. Świetne nasycenie kolorów i wysoki kontrast to nie jedyne jego zalety. Jasność podświetlania potrafi się automatycznie dostosować do zewnętrznych warunków oświetleniowych, czujnik orientacji obraca wyświetlany obraz w zależności od położenia telefonu, a czujnik zbliżeniowy wyłącza ekran w momencie przyłożenia telefonu do ucha. Zawartość zestawu jest dosyć bogata i powinna wystarczyć przeciętnemu użytkownikowi. W pudełku, poza samym telefonem znajdziemy: ładowarkę sieciową, kabel do podłączenia z komputerem, przewodowy zestaw słuchawkowy oraz ciekawostka –. adapter do ładowarek Nokia starszego typu.

Funkcje
Sercem Nokii N9. jest procesor ARM 11 taktowany zegarem 434MHz i wspomagany 128MB pamięci RAM oraz 32GB pamięci FLASH. Wbudowany czytnik pamięci microSD potrafi obsłużyć karty o pojemności 16GB, co daje nam łącznie 48GB pamięci do przechowywania naszych danych – bez problemu zmieścimy kilkadziesiąt filmów w formacie DivX oraz tysiące plików muzycznych i zdjęć. Możliwości komunikacyjne telefonu są równie imponujące jak jego konfiguracja.

Z podstawowych interfejsów można wymienić:

 czterozakresowy moduł GSM (850/900/1800/1900MHz),
 modem HSDPA 3.6MB/s,
 karta sieciowa WiFi 802.11b/g,
 Bluetooth w wersji 2.0 z obsługą EDR,
 USB 2.0 High-Speed do transmisji danych między komputerem a telefonem.

Obraz
© (fot. VideoTesty.pl)

W tym miejscu koniecznie trzeba również wspomnieć o wbudowanym odbiorniku nawigacji satelitarnej AGPS, który coraz częściej spotykany jest we wszelkiego rodzaju smartfonach. Z mniej istotnych, ale również przydatnych gadżetów nie zabrakło także odbiornika radiowego FM z obsługą RDS oraz wyjścia telewizyjnego.

Część sprzętowa Nokii N9. kontrolowana jest przez system operacyjny Symbian S60 wydanie 5. Jego menu jest bardzo czytelne i przejrzyste, a układ ikon przypomina rozwiązania z wcześniejszych modeli tej firmy. Niestety system „lubi” się przycinać. Często można zaobserwować jak telefon zwalnia – jest to mocno zauważalne zwłaszcza przy zmianie orientacji ekranu. Kolejną rzeczą, którą należy uznać za wadę, to przewijanie zawartości głównego menu przy pomocy przeciągania. Przewijanie jest nieprecyzyjne i lepiej do tego celu użyć umieszczonego z boku specjalnego paska. Pomimo kilku niedociągnięć system ma również swoje zalety. Jedną z nich jest świetnie zorganizowany główny ekran – można go dowolnie konfigurować wedle własnych potrzeb i zorganizować używając do tego celu widgetów.

Ilość fabrycznie dostępnych programów jest spora. Poza typowymi aplikacjami telefonicznymi jak m.in. edytor kontaktów czy zegarek, dostajemy pakiet biurowy. W jego składzie wchodzi np. Quick Office, przeglądarka Adobe PDF i przeglądarka internetowa. W komplecie nie zabrakło również przeglądarki do zdjęć oraz odtwarzacza multimedialnego. Dla amatorów podróży producent przygotował program Nokia Maps, który współpracuje z wbudowanym odbiornikiem GPS. Nokia N9. została wyposażona w całkiem dobry aparat fotograficzny. Rozdzielczość matrycy 5Mpix, obiektyw przygotowany przez Carl Zeiss, automatyczne ustawienie ostrości oraz podwójna diodowa lampa błyskowa bezpośrednio przekładają się na wysoką jakość zdjęć. Niewiele telefonów może konkurować z Nokią N97 pod tym względem. Dodatkowym atutem Nokii jest pomocnicza kamera QCIF służąca głównie do wykonywania połączeń wideo.

Według producenta, bateria Li-Ion o pojemności 1500mAh wystarczy na ok. 50. minut rozmowy oraz na ok. 400 godzin pracy w trybie czuwania. Czas pracy w trybie słuchania muzyki został określony na ok. 40 godzin.

Obraz
© (fot. VideoTesty.pl)

Podsumowanie

Nokia N9. to świetny telefon komórkowy przygotowany dla osób chcących mieć natychmiastowy dostęp do swojej bazy multimedialnej. Duży ekran dotykowy, wysuwana klawiatura QWERTY, cyfrowy aparat fotograficzny o rozdzielczości 5MPix i spora pamięć, to jedne z głównych atutów urządzenia. Niestety nie ma nic za darmo – główną wadą tak zaawansowanej konstrukcji są stosunkowo duże gabaryty.

Zalety:
 wysokiej jakości wyświetlacz,
 świetny aparat fotograficzny,
 ogromna ilość pamięci danych,
 wygodna klawiatura QWERTY.

Wady:
 względnie duże gabaryty,
 brak rysika chowanego w obudowie,
 czasami powolne działanie systemu operacyjnego.

wydanie internetowe www.VideoTesty.pl

Źródło artykułu:videotesty.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (18)