Nokia i Microsoft podpisują definitywne porozumienie

Nokia i Microsoft podpisują definitywne porozumienie
Źródło zdjęć: © jupiterimages

22.04.2011 11:58, aktual.: 22.04.2011 13:33

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nokia i Microsoft poinformowały o podpisaniu definitywnego porozumienia o partnerstwie. Zaowocuje ono nowym, globalnym ekosystemem mobilnych usług i oprogramowania, wykorzystującym dopełniające się zasoby obu podmiotów. Podpisane przed planowanym terminem porozumienie jest zgodne ze wspólnym oświadczeniem przedstawionym 11. lutego tego roku.

Oprócz uzgodnienia warunków partnerstwa, w tym wkładu obu firm w rozwój nowego ekosystemu, Nokia i Microsoft poinformowały również o znaczących postępach w opracowywaniu pierwszych produktów Nokia z systemem Windows Phone. Obie firmy przygotowują ofertę nowych urządzeń marki Nokia, a w pracach tych uczestniczą już setki pracowników. Firma Nokia rozpoczęła już także przenoszenie najważniejszych aplikacji i usług na platformę Windows Phone i wraz z partnerem zaprasza do współpracy zewnętrznych twórców aplikacji.

Obraz
© (fot. jupiterimages)

Nokia wniesie do ekosystemu Windows Phone usługi map, nawigacji i niektóre usługi związane z lokalizacją, a także będzie tworzyć rozwiązania na platformie Windows Phone w takich obszarach, jak fotografia i wideo. Zostanie otwarty nowy, globalny sklep z aplikacjami marki Nokia, który będzie wykorzystywać infrastrukturę Windows Marketplace. Twórcy będą mogli publikować i dystrybuować aplikacje za pośrednictwem pojedynczego portalu, docierając do setek milionów konsumentów korzystających z urządzeń z oprogramowaniem Windows Phone, Symbian i Series 40.

Nokia wniesie też do ekosystemu Windows Phone swoje doświadczenie w dziedzinie rozliczeń na fakturze operatora - podpisane umowy z 11. operatorami na 36 rynkach.

Microsoft będzie otrzymywać od firmy Nokia tantiemy za platformę Windows Phone zainstalowaną w każdym urządzeniu, począwszy od momentu sprzedaży pierwszych produktów firmy Nokia z systemem Windows Phone. _ Opłaty te są konkurencyjne i odzwierciedlają spodziewaną wysoką sprzedaż urządzeń firmy Nokia, a także różne inne aspekty związane z pracami technicznymi prowadzonymi przez obie firmy _ - czytamy w komunikacie.

Ponieważ definitywne porozumienie zostało już podpisane, obie firmy rozpoczną teraz rozmowy z operatorami, twórcami aplikacji i innymi partnerami, aby uświadomić przedstawicielom branży korzyści wynikające z przystąpienia do nowego ekosystemu. Jednocześnie będą kontynuowane prace nad produktami Nokia na platformę Windows Phone w celu zapewnienia dostaw urządzeń w 2012 roku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (2)
Zobacz także