Trwa ładowanie...

Noce na Ziemi są coraz jaśniejsze

“Ciemność, widzę ciemność, ciemność widzę” - okazji do powtarzania tego kultowego cytatu jest coraz mniej. Z badań wynika, że noce na Ziemi robią się jaśniejsze.
Share
Zapomnimy o takim widoku?
Zapomnimy o takim widoku?Źródło: Fotolia
dagd93p

Analizy zdjęć satelitarnych pokazują, że z roku na rok noce na Ziemi robią się jaśniejsze o 2 proc. - pisze portal crazynauka.pl.

Dane są naprawdę przerażające. Z badań z 2016 roku wynika, że aż 60 proc. mieszkańców Europy nie widuje nocami naszej galaktyki. W przypadku Ameryki Północnej jest to aż 80 proc. ankietowanych!

Fakt, że noce są coraz jaśniejsze, rozregulowuje rytm okołodobowy ludzi. A pamiętajmy, że sami dokładamy sobie światło, przed snem korzystając z telefonów, komputerów czy telewizorów. To powoduje, że śpimy gorzej. Nasz mózg ma wrażenie, że jest jasno, czyli to nie czas na odpoczynek. Zmniejsza się produkcja melatoniny, czyli hormonu snu regulującego rytmy dobowe.

dagd93p

Niestety, jaśniejsze noce nie wpływają tylko na nas. Cierpią na tym również zwierzęta, których spokojny sen jest zakłócany. Problem mają też te gatunki, które poruszają się nocą, ponieważ nawigacja jest utrudniona - pisze Aleksandra Stanisławska.

Co ciekawe, świecą już nie tylko miasta, ale też np. statki wabiące światłami ryby podczas nocnych połowów:

Tak, to te jasne kropki.

O ile w krajach rozwiniętych “wskaźnik jasności” od dawna jest na wysokim poziomie, tak jasność światła najbardziej wzrosła w ostatnich latach w krajach Ameryki Południowej, Afryki i Azji.

dagd93p

Podziel się opinią

Share
dagd93p
dagd93p
Więcej tematów