Niszczarki dokumentów są już bezużyteczne

Niszczarki dokumentów są już bezużyteczne
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

07.12.2011 14:31

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Amerykańska agencja DARPA, która zajmuje się tworzeniem zaawansowanych technologicznie rozwiązań głównie dla wojska ogłosiła konkurs - na pierwszy "rzut oka" jego wygranie wydawało się niemożliwe.

Niewykonalne zadanie

Na pięciu kartkach zapisano pięć różnych zagadek, następnie kartki te przepuszczono przez niszczarkę, zamieniając je w stos ponad 1. 000 skrawków papieru. Zadanie? Stworzyć komputerowy algorytm, który poskłada kartki w całość. Za łatwe? DARPA też tak stwierdziła, więc wprowadzono limit czasowy na rozwiązanie zadania - 35 dni. Nadal łatwo? Nie ma sprawy. Dodatkowe wymaganie - po złożeniu kartek w całość, rozwiązać ukryte na nich zagadki. Wyzwanie podjęło 9000 drużyn, pierwsza która poda rozwiązanie miała dostać 50 000 dolarów nagrody.

Zwycięski zespół

Zwyciężył 3-osobowy zespół "All Your Shreds Are Belong to U.S.". Co więcej, dokonał tego na 2 dni przed czasem. W skład zwycięskiej drużyny wchodził twórca aplikacji na smartfony, specjalista ds. oprogramowania satelitów z firmy Lockheed Martin oraz kolejny programista, twórca Word Lens - aplikacji na smartfony.

Niestety nie ujawniono szczegółów zwycięskiego rozwiązania. Wiemy jedynie, że inżynierowie stworzyli algorytm, który analizował kształty poszczególnych skrawków papieru oraz ich zawartość i dopasowywał je do siebie niczym puzzle.

Największą ciekawostką jest jednak fakt, że w ciągu miesiąca, za jedyne 5. 000 dolarów, amerykanie zyskali narzędzie, które sprawia, że niszczarki do papieru nie zapewniają już pewności, że nikt nie odczyta zawartości pociętych dokumentów.

Spróbuj swoich sił

Chcesz spróbować swoich sił w opisanej zagadce? Pocięte i zeskanowane skrawki papieru znajdziesz do pobrania na stronach DARPA.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)