Nikon D800 - długo wyczekiwana lustrzanka

Nikon D800 - długo wyczekiwana lustrzanka
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

07.02.2012 15:10, aktual.: 08.02.2012 09:29

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Firma Nikon ogłosiła wprowadzenie na rynek nowych, profesjonalnych lustrzanek cyfrowych formatu FX dla zawodowych fotografów i filmowców – Nikon D800 i Nikon D800E. Nowe modele wyposażono w matrycę CMOS o rozdzielczości 36,3 megapiksela o szerokim zakresie czułości ISO (100–6400), mechanizm obróbki obrazu EXPEED 3 oraz funkcję filmowania w rozdzielczości Full HD z dźwiękiem stereo.

W ramach premiery przedstawiono także specjalną wersję lustrzanki D80. – Nikon D800E, wyposażony w zmodyfikowany filtr optyczny.

12-kanałowy odczyt z 14-bitową konwersją analogowo-cyfrową i wysoki stosunek sygnału do szumów zapewniają obrazy o dużej jakości, niskim poziomie szumów i szerokiej rozpiętości tonalnej.

Profesjonalistom, których praca wymaga sięgania po obraz wideo, aparat D80. gwarantuje pełną elastyczność, niezbędną do dalszego stosowania programów do montażu filmowego. Aparat umożliwia rejestrowanie różnych formatów ujęć filmowych o najwyższej jakości, a także pozwala na zróżnicowane ustawianie liczby klatek na sekundę: 30, 25 i 24, z opcjonalnymi prędkościami 60, 50 i 25 klatek na sekundę przy rozdzielczości 720p. Ujęcie filmowe może mieć długość niemal 30 minut.

Nikon D80. został wyposażony w wyjście HDMI. Dzięki temu, lustrzanka umożliwia równoległy podgląd nieskompresowanego obrazu na zewnętrznych monitorach oraz zapis na zewnętrznych nagrywarkach. Jak w przypadku aparatu Nikon D4, dane są przekazywane w wybranej wielkości i z wybraną prędkością (liczbą klatek na sekundę), bez nakładki zawierającej informacje, która może być jednocześnie wyświetlana na monitorze TFT aparatu.

Dzięki programowalnym elementom sterowania obsługa podglądu na żywo jest znacznie łatwiejsza. Nie trzeba obracać pokrętła sterowania –. elektrycznie sterowana przysłona umożliwia zastosowanie bardziej płynnej metody sterowania przy użyciu specjalnych przycisków znajdujących się z przodu aparatu. Funkcja oznaczania indeksów pozwala na oznaczenie ważnych klatek na osi czasu przez przypisanie do nich znaczników w trakcie nagrywania, co ułatwia ich późniejszą lokalizację podczas edycji.

Lustrzanka Nikon D80. oferuje zaawansowany system rozpoznawania scenerii firmy Nikon, z nowym czujnikiem RGB 91000 pikseli, dokładnie analizującym każdą scenę. Czujnik został wyposażony w precyzyjną funkcję rozpoznawania ludzkich twarzy, dostępną również przy użyciu samego wizjera optycznego, a także rozpoznawania barwy i jasność scenerii.

Dzięki uproszczonemu AF i selekcji trybu wyboru pola AF, nie trzeba odrywać oczu od wizjera podczas wybierana ustawień.

Uruchomienie aparatu zajmuje ok. 0,1. s , a opóźnienie czasu zwolnienia migawki zostało zredukowane do ok. 0,042 s.

Precyzyjny, szerokokątny monitor LCD o przekątnej 8 cm (3,2 cala) i rozdzielczości ok. 92. tys. punktów z funkcją automatycznego sterowania jasnością zapewnia dużą czytelność i ostrość odtwarzanych obrazów ze znacznie udoskonaloną reprodukcją kolorów. Jasność wyświetlacza LCD jest automatycznie dostosowywana do warunków otoczenia. Obrazy można powiększać podczas odtwarzania aż 46-krotnie, co znacznie ułatwia weryfikację ustawień.

Wizjer optyczny z pełnym pryzmatem z bloku szkła zapewnia blisko 100-procentowe pokrycie kadru i powiększenie 0,7 razy (obiektyw 5. mm f/1.4 przy ustawieniu do nieskończoności, -1,0 m-1).

Zastosowanie w aparacie D80. udoskonalonych obwodów elektrycznych umożliwia wykonanie ok. 850 zdjęć lub nagranie ok. 60 min filmu . A wszystko to bez konieczności doładowywania akumulatora jonowo-litowego EN-EL15.

Nikon D80. zapewnia najwyższą szybkość transferu danych dzięki portowi USB 3.0.

Aparat D80. oferuje rozszerzoną funkcję fotografii poklatkowej, umożliwiając zapisywanie wykonanych automatycznie zdjęć w postaci pliku filmowego. Prędkość odtwarzania jest większa od 24 do 36 000 razy niż zazwyczaj.

Zarejestrowane zdjęcia i filmy można modyfikować i edytować w aparacie oraz na bieżąco, jeśli występuje taka potrzeba.

Data wprowadzenia do sprzedaży oraz cena aparatów Nikon D80. i Nikon D800E nie zostały jeszcze ustalone.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)