Nikon D600: lustrzanka z pełnoklatkową matrycą

Nikon D600: lustrzanka z pełnoklatkową matrycą

Nikon D600: lustrzanka z pełnoklatkową matrycą
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
13.09.2012 12:02, aktualizacja: 09.08.2013 13:56

Aparat wyróżnia się kompaktową ergonomiczną obudową oraz zaawansowanymi funkcjami znanymi z profesjonalnych modeli D800 i D4.

Lustrzanka wyposażona jest m.in. w 39-polowy system AF, wydajny procesor obrazu EXPEED 3. szeroki zakres czułości od 100 do 6400 ISO oraz szerokokątny wyświetlacz LCD o przekątnej 3,2 cala. Aparat oferuje także bogaty wybór programów tematycznych oraz rozbudowane funkcje filmowania w jakości Full HD.

Mniejsze szumy, większy zakres ISO i nowa matryca CMOS
Nowo opracowana przez firmę Nikon matryca CMOS o rozdzielczości 24,3 mln pikseli w formacie FX zapewnia wierne odwzorowanie szczegółów i bogatą gamę tonalną, nawet przy słabym oświetleniu. Aparat zapewnia 14-bitową konwersję analogowo-cyfrową, co wpływa na jakość zdjęć, zmniejszając szumy i oferując szeroką rozpiętość tonalną nawet przy wysokich czułościach ISO, niezależnie czy wybierzemy obiektyw szerokokątny czy superteleobiektyw.

Nowa lustrzanka Nikona pozwala na wybranie zakresu ustawień ISO od 10. do 6400 z możliwością rozszerzenia w górę – do 25 600 (odpowiednik) lub w dół – do 50 (odpowiednik). Wraz z inteligentnym systemem redukcji szumów pozwala to na pełniejszą kontrolę czułości podczas fotografowania w słabym oświetleniu.

Procesor EXPEED 3 i czuły autofokus
Nikon D60. został wyposażony w nowoczesny procesor EXPEED 3, znany już z modelu Nikon D4. Dzięki temu aparat poradzi sobie z przetwarzaniem dużych ilości danych bez uszczerbku dla szybkości i jakości.

Zastosowany w modelu D60. 39-punktowy system Nikon Multi-CAM4800, również wykorzystany wcześniej m.in. w aparacie D4, gwarantuje szybkie i precyzyjne działanie systemu AF.

Do aparatu pasują obiektywy o otworze względnym optyki do f/8 i czułości do -1 EV (ISO 100. 20°C), więc nawet w trudnych warunkach oświetleniowych można uzyskiwać ostre zdjęcia. Różnorodne tryby autofokusu, takie jak AF z dynamicznym wyborem pola i śledzenie 3D, pozwalają zachować ustawienie ostrości nawet na najmniejszych obiektach, bez względu na to w jak nieprzewidywalny sposób się one poruszają.

Filmowanie w wysokiej jakości
Dzięki zaawansowanym rozwiązaniom zaczerpniętym z modelu Nikon D800. nowa lustrzanka zapewnia wszystkie funkcje niezbędne fotografom chcącym spróbować sił w kręceniu filmów. Filmy w rozdzielczości Full HD (1080p) można nagrywać w formacie 30p, 25p i 24p, z opcjonalnymi prędkościami 60p, 50p i 25p przy 720p. Maksymalna długość filmów w rozdzielczości Full HD wynosi 29 minut i 59 sekund. Rozdzielczość Full HD (1080p) jest dostępna zarówno w formacie FX, jak i DX. W filmach zarejestrowanych za pomocą aparatu Nikon D600 złącze mikrofonowe umożliwia korzystanie z zewnętrznego mikrofonu stereofonicznego gwarantującego czysty i wyraźny dźwięk, a wyjście audio - dzięki możliwości podłączenia słuchawek - pozwala na bieżąco monitorować zapisywaną ścieżkę dźwiękową.

Nikon D60. oferuje również możliwość wysyłania nieskompresowanego strumienia wideo w formacie 1080p w czasie rzeczywistym na zewnętrzne urządzenie nagrywające. W przypadku wykrycia zewnętrznego monitora format sygnału jest automatycznie zmniejszany do 1080i. Nieskompresowane dane są przekazywane w wybranej wielkości zdjęcia i z wybraną liczbą klatek na sekundę, bez nakładki zawierającej informację, która może być jednocześnie wyświetlana na monitorze TFT aparatu.

Zaawansowany system rozpoznawania scenerii
Lustrzanka Nikon D600 oferuje zaawansowany system rozpoznawania scenerii, wykorzystujący czujnik RGB 2016 pikseli, który dokładnie analizuje każdą scenę, aby zapewnić jak najwierniejsze odwzorowanie obrazu. Czujnik został wyposażony w precyzyjną funkcję rozpoznawania ludzkich twarzy, dostępną również przy użyciu samego wizjera optycznego, a także rozpoznawania barwy i jasność scenerii. Ten poziom szczegółowej analizy scenerii umożliwia również dokładniejsze działanie autofokusu, automatycznej ekspozycji i ekspozycji błysku i-TTL w zróżnicowanych warunkach kompozycyjnych i oświetleniowych.

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

Mocna obudowa i mobilność
Zbudowany z myślą o pracy w ekstremalnych warunkach Nikon D60. został wyposażony w przednią i tylną obudowę ze stopu magnezu. Nowy model cechuje się również odpornością na wilgoć i kurz dorównującą profesjonalnej lustrzance cyfrowej Nikon D800. Pomimo mocnej konstrukcji Nikon D600 bez baterii waży zaledwie 760 g. Zastosowanie udoskonalonych obwodów elektrycznych wykorzystanych wcześniej w modelu D800 umożliwia wykonanie ok. 900 zdjęć lub nagranie ok. 60 minut filmu z podglądem na żywo bez konieczności doładowywania akumulatora jonowo-litowego EN-EL15.

Nikon D60. wyposażono w podwójne, szybkie gniazda kart SD (SDXC i UHS-I). Aparat umożliwia też szybki transfer danych za pomocą złącza USB 2.0 oraz transmisję bezprzewodową przy użyciu opcjonalnego mobilnego adaptera WU-1b.

*Szybka reakcja i intuicyjność obsługi *
Uruchomienie nowego aparatu Nikona trwa ok. 0,1. sekundy, opóźnienie otwarcia migawki zostało ograniczone do ok. 0,052 sekundy, natomiast funkcja zdjęć seryjnych pozwala wykonywać ok. 5,5 kl./s w formatach FX i DX. Zakres czasu otwarcia migawki aparatu wynosi od 1/4000 do 30 s. Migawka jest wyposażona ponadto w inteligentny, samodiagnozujący się monitor pracy. W aparacie zastosowano też nowatorski zespół napędowy, zmniejszający pobór mocy przy dłuższym czasie otwarcia migawki podczas nagrywania filmów.

Dodatkowo, Nikon D60. wyposażono w wyświetlacz LCD o przekątnej 3,2 cala z automatycznym dostosowywaniem jasności do warunków otoczenia. Oprócz tego, aparat posiada również wizjer optyczny z pełnym pryzmatem z bloku szkła, który zapewnia blisko 100-procentowe pokrycie kadru i powiększenie 0,7 razy (obiektyw 50 mm f/1,4 przy ustawieniu do nieskończoności, -1,0 m-1).

Zastosowany w aparacie elektroniczny, dwuosiowy wirtualny horyzont umożliwia precyzyjne potwierdzenie wypoziomowania zdjęcia na wyświetlaczu LCD lub w wizjerze, sprawdzając zarówno położenie aparatu w stosunku do płaszczyzny poziomej, jak i jego nachylenie (obrót w przód lub w tył).

Nikon popracował również nad udoskonaleniem ergonomii. Przycisk spustu migawki umożliwia wygodniejsze ułożenie palca wskazującego przez dłuższy czas, natomiast specjalny przycisk nagrywania filmów pozwala na błyskawiczne rozpoczęcie rejestrowania obrazu wideo. Aparat jest także wyposażony w specjalne przyciski do ustawiania czułości ISO, balansu bieli, wielkości zdjęcia i bracketingu.

Wbudowane narzędzia
Nikon D60. posiada wbudowany szereg narzędzi, umożliwiających uzyskanie ciekawych efektów podczas robienia zdjęć. Fotografowanie z interwałometrem umożliwia wyzwalanie migawki we wcześniej ustalonych odstępach czasu. Narzędzie Zdjęcia poklatkowe pozwala zapisywać zdjęcia jako pliki filmów, które umożliwiają szybkie odtworzenie wolno rozgrywających się wydarzeń. Szybkość odtwarzania mieści się w zakresie od 24 do 36 tys. razy większej od normalnej. Z kolei funkcja HDR umożliwia zrobienie jednego prześwietlonego i jednego niedoświetlonego zdjęcia za jednym zwolnieniem migawki. Zakres można poszerzyć do 3 EV w celu uzyskania różnych efektów, pełnego nasycenia i przejść tonalnych, z opcją dostosowania płynności krawędzi zetknięcia dwóch ekspozycji w celu uzyskania większej naturalności.

Aktywna funkcja D-Lighting automatycznie zachowuje szczegóły zarówno jasnych, jak i ciemnych obszarów, zaś ustawienia Picture Control umożliwiają dostosowanie wyglądu zdjęć i filmów dzięki dokładnej regulacji parametrów ostrości, nasycenia, odcieni itp. Opcje te są łatwo dostępne za pomocą osobnego, dedykowanego przycisku.

  1. programów tematycznych pozwala zoptymalizować ustawienia, takie jak czas otwarcia migawki, czułość ISO czy wartość przysłony. Wbudowane menu edycji obejmują szeroką gamę użytecznych funkcji, w tym opcję korekcji efektu czerwonych oczu i balansu kolorów, a także funkcję D-Lighting, przetwarzanie formatu RAW i zmianę wielkości zdjęcia. Do Efektów filtrów należą Skylight, Cross Screen, Miniatura, Kolorowy kontur, Szkic kolorowy i Kolor selektywny. Opcje szybkiego retuszu obejmują korektę dystorsji, korekcję kształtu, prostowanie obrazu i efekt „rybiego oka”. Dostępna jest też funkcja edytowania filmów, umożliwiająca określenie ich momentu początkowego i końcowego.

Aparat Nikon D600 pojawi się w sprzedaży 18 września 2012 r.

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

Akcesoria

Wielofunkcyjny pojemnik na baterie MB-D14 (opcjonalny) umożliwia stosowanie wielu typów baterii, w tym różnego typu baterii AA i akumulatorów jonowo-litowych EN-EL1. marki Nikon. Pojemnik MB-D14 jest wyposażony w przycisk spustu migawki oraz pokrętła sterowania ułatwiające fotografowanie w pionie.

Kreatywny system oświetlenia (CLS): aparat Nikon D60. jest zgodny z kreatywnym systemem oświetlenia firmy Nikon. Umożliwia wykorzystanie uniwersalnych lamp błyskowych iTTL, takich jak profesjonalny model SB-910 czy łatwa w obsłudze lampa SB-700.

Mobilny adapter WU-1b (opcjonalny): opracowany przez firmę Nikon mobilny adapter bezprzewodowy pozwala na przesyłanie zdjęć bezpośrednio do smartfonu lub tabletu, a także na zdalne sterowanie aparatem za pomocą urządzeń mobilnych tego typu.

Oprogramowanie Capture NX 2 (opcjonalne): szybkie, wydajne i kreatywne przetwarzanie obrazu pozwala na pełne wykorzystanie możliwości obrazowania matrycy aparatu Nikon D600. oferującej rozdzielczość 24,3 mln pikseli. Najnowsza wersja oprogramowania Capture NX 2 zapewnia większą szybkość działania i obsługuje 64-bitowe systemy operacyjne.

Program Camera Control Pro (opcjonalny) oferuje opcje zdalnego sterowania ustawieniami aparatu: liczne, udoskonalone rozwiązania pozwalające na znaczące usprawnienie pracy z podglądem na żywo aparatu D600. Oprócz sterowania trybem ekspozycji, czasem otwarcia migawki i przysłoną, kreatywne funkcje sterowania obejmują zdalne rozpoczynanie i zatrzymywanie nagrywania filmu oraz przełączanie pomiędzy zdjęciami i filmami w trybie podglądu na żywo.

Program ViewNX 2 (w zestawie): funkcje przeglądania, edycji, udostępniania i inne. Ta wielofunkcyjna aplikacja odznacza się łatwym w obsłudze interfejsem i bogactwem funkcji edycji, łącznie z podstawowymi funkcjami edycji plików RAW i filmów D-Movie. Umożliwia też bezproblemową integrację z portalem my Picturetown, serwisem firmy Nikon do udostępniania i przechowywania zdjęć.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (31)