Nigeria: czekamy na komputery OLPC, ale zamówimy Classmate PC

Nigeria: czekamy na komputery OLPC, ale zamówimy Classmate PC

Nigeria: czekamy na komputery OLPC, ale zamówimy Classmate PC
31.10.2007 22:00, aktualizacja: 02.11.2007 09:53

Dwa tygodnie temu Nigeria była na ustach wszystkich, bo rząd kraju postanowił zamknąć granicę - http://www.idg.pl/news/127149.html dla Billa Gatesa. Dziś słyszymy o kolejnym zaskakującym wyborze: szefowie państwa postanowili zakupić notebooki Classmate PC Intela.

Decyzja jest o tyle intrygująca, że już rok temu Nigeria zamówiła i zapłaciła za milion komputerków OLPC. Oczywiście sprzęt nie został jeszcze dostarczony, gdyż projekt co chwilę natyka się na kolejne trudności.

Być może właśnie z tego powodu nigeryjski rząd postanowił zamówić 17 tysięcy sztuk laptopów Classmate PC stworzonych w laboratoriach Intela. W tym wypadku z dostawą nie powinno być żadnych problemów, Classmate PC już dawno wyszedł z fazy projektowej i jest gotowy do masowej produkcji.

Linux zamiast Windows

Warto wiedzieć, że w pierwszej zaprezentowanej wersji tanie laptopy Intela pracowały wyłącznie pod kontrolą systemu Windows. Korporacja jednak otwarcie deklarowała, że komputerki równie dobrze poradzą sobie z Linuksem - i oto widać efekty. W edycji dla Nigerii zostanie zainstalowany odpowiednio przystosowany Mandriva Linux 2007.

Zamiast wyszukanych środowisk graficznych, w systemie ma się znaleźć tylko prosty panel pozwalający na szybkie i wygodne uruchamianie aplikacji. W przeciwieństwie do XO - którego docelowym odbiorcą są dzieci - Classmate PC dla Nigerii ma być rozprowadzany wśród uczniów oraz nauczycieli i rodziców.

Warto zajrzeć: "Nigerian education selects Intel-powered Classmate PC with Mandriva Linux - http://www.mandriva.com/enterprise/en/company/press/nigerian-education-selects-intel-powered-classmate-pc-with-mandriva-linux" ( witryna w języku angielskim )

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)