Nigdy więcej nauki z podręczników

Nigdy więcej nauki z podręczników

Nigdy więcej nauki z podręczników
Źródło zdjęć: © PAP
12.07.2011 14:02, aktualizacja: 10.01.2012 12:34

Ministerstwo Oświaty Korei Południowej ogłosiło program Smart Education, który przewiduje po 2015 r. całkowite przejście z papierowych podręczników na elektroniczne e-booki - poinformował magazyn New Scientist.

Korea Południowa będzie pierwszym krajem świata, w którym wszystkie podręczniki papierowe zostaną zastąpione e-bookami, czyli książkami elektronicznymi. Wszystkie dzieci rozpoczynające naukę - poczynając od szczebla podstawowego - zostaną zaopatrzone w tablety, czyli komputery przenośne z ekranem dotykowym. Wyświetlane na nich będą elektroniczne wersje podręczników szkolnych, które zastąpią całkowicie książki papierowe.

Obraz
© (fot. PAP)

Jest to główny cel programu Smart Education, ogłoszonego przez Ministerstwo Oświaty Korei Południowej. Kosztem 2 mld dol. mają zostać przekształcone do postaci cyfrowej wszystkie zaakceptowane przez resort oświaty podręczniki do szkoły podstawowej i gimnazjum. Będą one zapisane w formacie, który przy zachowaniu układu graficznego, tekstowego i formatowania umożliwi odtwarzanie na jak największej liczbie urządzeń przenośnych, takich jak tablety, notebooki, netbooki, iPady, komputery, tablice interaktywne, a nawet zaawansowane smartfony.

W ramach programu wszystkie klasy mają być także usieciowione. Po podłączeniu tabletów uczniów do sieci bezprzewodowej, nauczyciel będzie wyświetlał istotne dla lekcji treści w ich podręcznikach, pokazywał ważne akapity, przedstawiał na tablicy interaktywnej grafiki, filmy oraz prezentacje związane z tematem.

Lekcje będą przeprowadzane częściowo metodą e-learningu, co pozwoli na uczestniczenie w lekcji zdalnie dzieciom, które nie mogły przyjść do szkoły powodu choroby czy złej pogody (częsty powód nieobecności jesienią i zimą na wsi południowokoreańskiej).

Dzieci otrzymają na okres nauki własne tablety. Umożliwią one naukę nastolatkom z zaburzeniami lub dotkniętymi kalectwem - będą wyposażone w mechanizm rozpoznawania ruchu gałek ocznych lub sterowania głosem.

Poza Południową Koreą próby digitalizacji podręczników i materiałów do nauki szkolnej podejmowane są m.in. Japonia, USA, Szwecja, Francja. Jednak żaden resort oświaty nie zdecydował się do tej pory na pełną digitalizację podręczników szkolnych na podstawowym szczeblu nauczania.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)