Niezwykłe odkrycie w Egipcie. Archeolodzy natrafili na browar sprzed 5 tys. lat
Egipscy i amerykańscy archeolodzy dokonali niecodziennego odkrycia w miejscowości Abydos, ponad 450 kilometrów na południe od Kairu. Mowa o prawdopodobnie najstarszym browarze na świecie o dużej produkcji.
Zespół złożony z egipskich i amerykańskich archeologów natrafił na pozostałości liczącego 5 tys. lat browaru, który mógł wytwarzać tysiące litrów piwa. Jak poinformowało egipskie ministerstwo ds. starożytności, może być to najstarszy na świecie browar o dużej produkcji.
Odkrycia dokonano w miejscowości Abydos, ponad 450 kilometrów na południe od Kairu - przekazał Mostafa Waziri, sekretarz generalny Najwyższej Rady Starożytności.
Polityk dodał, że browar pochodzi najprawdopodobniej z czasów króla Narmera, założyciela I dynastii, panującego w latach 3150-3125 p.n.e. i uważanego za władcę, który zjednoczył Górny i Dolny Egipt.
- Browar o zdolności produkcyjnej 22,4 tys. litrów był podzielony na osiem części o długości 20 metrów i szerokości 2,5 metra. W każdej z nich znajdowało się około 40 glinianych naczyń służących do podgrzewania mieszanki ziaren i wody do produkcji piwa - poinformował w specjalnym oświadczeniu Waziri.
Pierwsze wzmianki o browarze
Ministerstwo ds. starożytności poinformowało, że pierwsi o istnieniu browaru wspomnieli brytyjscy archeolodzy na początku XX wieku, jednak nie byli oni w stanie dokładnie określić jego położenia.
Jak zaznaczał dr Matthew Adams, jeden z badaczy, którzy natrafili na wyjątkowe znalezisko, piwo prawdopodobnie było spożywane podczas rytuałów pogrzebowych pierwszych królów Egiptu.