Niezwykłe odkrycie pod oceanem. Niespotykany widok

Strona głównaNiezwykłe odkrycie pod oceanem. Niespotykany widok
05.04.2019 08:10
Niezwykłe odkrycie pod oceanem. Niespotykany widok
Źródło zdjęć: © Youtube.com

Jeśli ktoś zastanawia się, po co studiować mikrobiologię, to powinien zobaczyć poniższe wideo. Zespół badaczy ze Schmidt Ocean Institute przygotował pasjonujący film, w którym zgłębiamy tajemnice Zatoki Kalifornijskiej.

Naukowcy zmontowali publikację z materiałów, które zdobyli w trakcie miesiąca pracy. Grupa badaczy sprawdzała obszar znajdujący się około dwa tysiące metrów pod powierzchnią wody.

Wszystko w jednym celu: sprawdzenia, jak mikroorganizmy radzą sobie na tak dużej głębokości (która wiąże się również z niesamowitym ciśnieniem). Życie, przemiana materii – to wszystko w otoczeniu kominów hydrotermalnych, emitujących ciepłą wodę zaraz obok zimnych wycieków – ze względu na warunki to jedne z najbardziej ekstremalnych miejsc na Ziemi.

Jednak wykorzystane przez badaczy maszyny – pojazd "Falkor" oraz robot "ROV SuBastian" – natrafiły na niespotykaną formację skalną. W niektórych miejscach zatoki znaleziono punkty, w których płyny z kominów gromadziły się w "odwróconych" basenach. Zdaniem Mandy Joye, która nadzorowała badania, widok tych basenów powodował opad szczęki.

Niestety, oprócz mikroorganizmów znaleziono również mnóstwo odpadów. Balony, sieci rybacki, sztuczne choinki oraz zabawki – wszystko to można było znaleźć głęboko pod powierzchnią wody. To najlepsze świadectwo tego, że nawet najbardziej niedostępne części Ziemi nie są wolne od ludzkiego wpływu.

Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)