Niezwykłe odkrycie pod oceanem. Niespotykany widok

Niezwykłe odkrycie pod oceanem. Niespotykany widok

Niezwykłe odkrycie pod oceanem. Niespotykany widok
Źródło zdjęć: © Youtube.com
Grzegorz Burtan
05.04.2019 08:10

Jeśli ktoś zastanawia się, po co studiować mikrobiologię, to powinien zobaczyć poniższe wideo. Zespół badaczy ze Schmidt Ocean Institute przygotował pasjonujący film, w którym zgłębiamy tajemnice Zatoki Kalifornijskiej.

Naukowcy zmontowali publikację z materiałów, które zdobyli w trakcie miesiąca pracy. Grupa badaczy sprawdzała obszar znajdujący się około dwa tysiące metrów pod powierzchnią wody.

Wszystko w jednym celu: sprawdzenia, jak mikroorganizmy radzą sobie na tak dużej głębokości (która wiąże się również z niesamowitym ciśnieniem). Życie, przemiana materii – to wszystko w otoczeniu kominów hydrotermalnych, emitujących ciepłą wodę zaraz obok zimnych wycieków – ze względu na warunki to jedne z najbardziej ekstremalnych miejsc na Ziemi.

Jednak wykorzystane przez badaczy maszyny – pojazd "Falkor" oraz robot "ROV SuBastian" – natrafiły na niespotykaną formację skalną. W niektórych miejscach zatoki znaleziono punkty, w których płyny z kominów gromadziły się w "odwróconych" basenach. Zdaniem Mandy Joye, która nadzorowała badania, widok tych basenów powodował opad szczęki.

Niestety, oprócz mikroorganizmów znaleziono również mnóstwo odpadów. Balony, sieci rybacki, sztuczne choinki oraz zabawki – wszystko to można było znaleźć głęboko pod powierzchnią wody. To najlepsze świadectwo tego, że nawet najbardziej niedostępne części Ziemi nie są wolne od ludzkiego wpływu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)