Niezwykłe odkrycie na Marsie. Czegoś takiego jeszcze nie widziano
NASA informuje o kolejnym, fascynującym odkryciu dokonanym przez łazik Perseverance na Marsie. W kraterze Jezero, urządzenie znalazło kamień o przyciągającym uwagę wyglądzie. Naukowcy są przekonani, że jest to jedno z najbardziej interesujących znalezisk, jakie dotychczas napotkano na Czerwonej Planecie.
03.10.2024 12:07
Łazik Perseverance uchwycił obraz kamienia o unikalnej, przypominającej umaszczenie zbery powierzchni 13 września 2023 r. Obiekt, który nazwano "Freya Castle", ma ok. 20 cm szerokości, co odpowiada długości przeciętnej dłoni dorosłego mężczyzny, donosi Science Alert. Niepowtarzalny wzór jasnych i ciemnych pasów występujący na tym głazie wyróżnia się na tle innych, dotychczas badanych formacji geologicznych na Marsie.
Mars kryje wiele tajemnic
Perseverance użył swojego zestawu kamer Mastcam-Z do wykonania wielospektralnych zdjęć kamienia. Dzięki nim naukowcy byli w stanie opracować hipotezy na temat pochodzenia tego niezwykłego, kosmicznego obiektu. "Nasza wiedza na temat składu chemicznego Freya Castle jest ograniczona, ale wczesne interpretacje sugerują, że jego charakterystyczne pasy mogły powstać w wyniku procesów magmowych lub metamorficznych" napisał Athanasios Klidaras, naukowiec z Uniwersytetu Purdue na blogi NASA.
Kamień Freya Castle nie jest przytwierdzony do podłoża, co może świadczyć o tym, że pochodzi z innego miejsca. Zgodnie z teorią naukowców mógł stoczyć się z wyższej części zbocza. Perspektywa odkrycia podobnych formacji podczas dalszej wspinaczki łazika ogromnie ekscytuje badaczy. "Mamy nadzieję, że podczas dalszej podróży Perseverance natknie się na większą skałę tego typu, abyśmy mogli wykonać bardziej szczegółowe pomiary" podkreśla Klidaras.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Freya Castle nie jest jedynym niezwykłym odkryciem dokonanym podczas marsjańskich misji. W tym roku łazik Curiosity odkrył czysty siarkowodór w kraterze Gale, a inne znalezisko, skała Chevaya Falls, pokryta była plamami przypominającymi wzory zwierzęcia, którym można przypisywać obecność procesów biologicznych. Pomimo wykluczenia udziału organizmów w tworzeniu tych form, odkrycia te wciąż przyciągają uwagę naukowców.
Łazik Perseverance na Marsie
Łazik Perseverance od 2021 r. eksploruje Czerwoną Planetę w poszukiwaniu śladów dawnego życia. Jego misja jest częścią projektu Mars 2020, realizowanego przez NASA. Perseverance wylądował w kraterze Jezero, który kiedyś był wypełniony wodą i mógł stanowić idealne środowisko dla mikrobiologicznego życia. Łazik zbiera próbki skał, które będą oczekiwać na przyszłe misje, aby przetransportować je na Ziemię.
Misja Mars Sample Return, realizowana wspólnie przez NASA i ESA, planuje wystrzelenie pojemnika z próbkami z powierzchni Marsa i bezpieczne dostarczenie ich na Ziemię. Najprawdopodobniej dojdzie do tego na początku lat 30. XXI wieku. Warto również zaznaczyć, że misja Perseverance skupia się nie tylko na kraterze Jezero. Obecnie łazik eksploruje obszar Bright Angel, gdzie znajduje się wyjątkowy rodzaj skały nazwany "skałą popcornową". Naukowcy mają nadzieję, że ten region dostarczy więcej informacji o historii Marsa i jego potencjalnych zasobach biologicznych.