Niezwykłe odkrycie na dnie oceanu. Liczy ponad 100 tys. lat
Naukowcy z Kalifornii (USA) badają liczący ponad 100 tys. lat cios mamuta, odkryty w 2019 roku na dnie Oceanu Spokojnego. Specjaliści mają nadzieję, że zachowało się w nim DNA wymarłego ssaka.
Naukowcy z Monterey Bay Aquarium Research Institute (MBARI) natrafili na cios należący do młodej samicy mamuta kolumbijskiego ( Mammuthus columbi) podczas eksploracji podwodnej góry za pomocą specjalnego robota. Znalezisko znajdowało się na dnie Pacyfiku na głębokości ponad 3 tysięcy metrów i ok. 300 km od wybrzeża Kalifornii. Daniel Fisher, paleontolog z University of Michigan, przekazał w oficjalnym komunikacie, że dotąd szczątki mamutów były odkrywane na głębokościach nie większych niż kilkadziesiąt metrów.
Cios sprzed tysięcy lat
Dwa lata temu specjaliści zdołali podnieść z dna oceanicznego mały fragment ciosu. W lipcu br. wydobyli go w całości. Mierzy około metra długości i jest obecnie badany przez specjalistów z kilku kalifornijskich instytucji naukowych. Jak podano w komunikacie MBARI, zespół ekspertów z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Cruz (USCS) stara się ustalić, kiedy cios znalazł się na dnie Pacyfiku.
Datowanie za pomocą metody uranowo-torowej wykazało, że znalezisko liczy ponad 100 tysięcy lat. Gdyby cios został odkryty na powierzchni, ustalenie jego wieku byłoby dużo trudniejsze – zwracają uwagę specjaliści. Dodają, że zachował się w dobrym stanie dzięki zimnu i wysokiemu ciśnieniu, jakie panują w oceanicznych głębinach.
Jak zauważa serwis Science Alert, średnie temperatury wynoszą tam 4 stopnie Celsjusza, a ciśnienie w najgłębszych rowach oceanicznych jest 1100 razy większe niż na powierzchni. W tych warunkach proces rozpadu skamielin zostaje znacznie spowolniony.
Uczeni mają nadzieję, że w ciosie zachował się dobrze materiał genetyczny zwierzęcia, który będzie można porównać z próbkami DNA innych amerykańskich mamutów. – Szczątki mamutów z kontynentalnej części Ameryki Północnej są szczególnie rzadkie, dlatego spodziewamy się, że DNA z tego ciosu pozwoli nam uzupełnić wiedzę na temat zwierząt, które zamieszkiwały niegdyś tę część świata – mówi Beth Shapiro, która kieruje zespołem naukowców z laboratorium UCSC.