Niezwykłe odkrycie na budowie drogi ekspresowej. Znaleziono 115 grobów szkieletowych

Niezwykłe odkrycie na budowie drogi ekspresowej. Znaleziono 115 grobów szkieletowych

Niezwykłe odkrycie na budowie drogi ekspresowej. Znaleziono 115 grobów szkieletowych
Karolina Modzelewska
27.06.2020 12:52, aktualizacja: 27.06.2020 13:02

W trakcie prac archeologicznych na budowie odcinka S19 Podgórze-Kamień odkryto groby z ludzkimi szczątkami. Znajdowały się w jamach na terenie Gór Kościelnych, pasma wzniesień w Jeżowem. To tutaj w 1604 roku założono pierwszy kościół parafialny.

O niesamowitym znalezisku poinformowała GDDKiA. Podczas prac nadzorczych archeolodzy natrafili na jamy z ludzkimi szczątkami. Do tej pory udało się odnaleźć aż 115 grobów szkieletowych.

Groby na budowie drogi ekspresowej

"Jamy grobowe orientowane na osi wschód - zachód z głowami skierowanymi w kierunku zachodnim. Na podstawie dotychczasowych obserwacji archeologicznych możemy stwierdzić, iż ok. 70-80 % wszystkich pochówków stanowią pochówki dzieci. Związane jest to prawdopodobnie z faktem, iż w tym miejscu została wydzielona przestrzeń cmentarza, gdzie chowano najmłodszych mieszkańców Jeżowego" – możemy przeczytać na stronie GDDKiA Rzeszów.

Tradycyjny pochówek

Większość z odkrytych grobów jest ubogo wyposażona. Nie ma w nich przedmiotów o większej wartości, chociaż w kilku z nich zauważono monety znajdujące się w ustach zmarłego. Ma to związek ze staropolskimi wierzeniami i sposobami chowania zmarłych.

Tradycja wkładania monet w usta zmarłego to tzw. obol zmarłych lub obol Charona. Rodzina i bliscy wierzyli, że moneta jest formą zapłaty za usługi świadczone duszy w zaświatach. Jak podaje GDDKiA, w odnalezionych grobach dominowały " tzw. boratynki oraz półtoraki - monety bite za Zygmunta III Wazy początkiem XVII w.".

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)