Niezwykłe odkrycie na budowie drogi ekspresowej. Znaleziono 115 grobów szkieletowych
W trakcie prac archeologicznych na budowie odcinka S19 Podgórze-Kamień odkryto groby z ludzkimi szczątkami. Znajdowały się w jamach na terenie Gór Kościelnych, pasma wzniesień w Jeżowem. To tutaj w 1604 roku założono pierwszy kościół parafialny.
O niesamowitym znalezisku poinformowała GDDKiA. Podczas prac nadzorczych archeolodzy natrafili na jamy z ludzkimi szczątkami. Do tej pory udało się odnaleźć aż 115 grobów szkieletowych.
Groby na budowie drogi ekspresowej
"Jamy grobowe orientowane na osi wschód - zachód z głowami skierowanymi w kierunku zachodnim. Na podstawie dotychczasowych obserwacji archeologicznych możemy stwierdzić, iż ok. 70-80 % wszystkich pochówków stanowią pochówki dzieci. Związane jest to prawdopodobnie z faktem, iż w tym miejscu została wydzielona przestrzeń cmentarza, gdzie chowano najmłodszych mieszkańców Jeżowego" – możemy przeczytać na stronie GDDKiA Rzeszów.
Tradycyjny pochówek
Większość z odkrytych grobów jest ubogo wyposażona. Nie ma w nich przedmiotów o większej wartości, chociaż w kilku z nich zauważono monety znajdujące się w ustach zmarłego. Ma to związek ze staropolskimi wierzeniami i sposobami chowania zmarłych.
Zobacz też: Dwa lata w całkowitej izolacji. Eksperyment uznano za porażkę.
Tradycja wkładania monet w usta zmarłego to tzw. obol zmarłych lub obol Charona. Rodzina i bliscy wierzyli, że moneta jest formą zapłaty za usługi świadczone duszy w zaświatach. Jak podaje GDDKiA, w odnalezionych grobach dominowały " tzw. boratynki oraz półtoraki - monety bite za Zygmunta III Wazy początkiem XVII w.".