Niezwykłe odkrycie astronomów. Coś takiego zaobserwowali po raz pierwszy
Naukowcy wykryli najjaśniejszy pulsar, jaki kiedykolwiek zaobserwowano poza Drogą Mleczną. Potwierdzili jednocześnie czym jest ten dziwny jasny obiekt, który wcześniej pomylono z odległą galaktyką.
03.05.2022 14:43
Pulsary to niezwykle gęste gwiazdy neutronowe, które emitują wiązki promieniowania elektromagnetycznego ze swoich biegunów. Można je zaobserwować jako jasne, krótkie impulsy światła. Od czasu ich odkrycia w latach 60. przez irlandzką astrofizyczkę Jocelyn Bell wykryto ponad 2000 pulsarów, ale zdecydowana większość z nich znajduje się wewnątrz naszej własnej galaktyki.
Nowo odkryty pulsar – nazwany PSR J0523−7125 – reprezentuje znacznie rzadsze odkrycie pozagalaktycznego pulsara, znajdującego się daleko poza granicami Drogi Mlecznej, w tym przypadku w Wielkim Obłoku Magellana.
PSR J0523−7125 został odkryty przez naukowców korzystających z zestawu radioteleskopów Australian Square Kilometer Array Pathfinder (ASKAP) w Australii. "Nie spodziewałem się znaleźć nowego pulsara, nie mówiąc już o najjaśniejszym", przyznał astrofizyk Yuanming Wang z australijskiego CSIRO i autor badania.
Według naukowców PSR J0523-7125 jest około 10 razy jaśniejszy niż jakiekolwiek inne pozagalaktyczne pulsary obserwowane wcześniej. To pierwsze tego typu odkrycie było możliwe ze względu na wykorzystanie nowej metody obserwacji nieba pod kątem pulsarów. Można o niej dokładnie przeczytać w The Astronomical Journal, gdzie szczegółowo opisano badanie i jego metodologię.
Według naukowców, PSR J0523−7125 przekracza wcześniejsze teoretyczne granice jasności dotyczące tego, jak jasne mogą być pulsary w Wielkim Obłoku Magellana, pokazując, że ich jasność dorównuje obiektom widzianym w Drodze Mlecznej. Naukowcy mają nadzieję, że dzięki udoskonaleniu technologii wykrywanie podobnych obiektów będzie jeszcze bardziej powszechne.