Niezbędnik młodej mamy - sprzęt, który pomoże w opiece nad dzieckiem

Bycie mamą to piękne doświadczenie. Jest to jednak także ogromny wysiłek i ciężka praca. O tym, jak trudne jest to zadanie, świadczy choćby wielość i różnorodność urządzeń z sektora AGD i poniekąd też RTV, które stworzono właśnie z myślą o pomocy młodym mamom.

Niezbędnik młodej mamy - sprzęt, który pomoże w opiece nad dzieckiem
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

20.07.2012 08:31

Urządzeń z tzw. grupy baby care jest na naszym rynku coraz więcej. Korzystanie z nich to nie tylko bezpieczeństwo niemowlęcia i dziecka, ale też zaoszczędzony czas, którego młodym mamom tak bardzo brakuje. Urządzenia pomóc mogą w utrzymaniu higieny dziecka i jego otoczenia, ułatwią przygotowanie wartościowych posiłków, ale też zadbają o komfort bobasa. Wśród urządzeń baby care znaleźć można produkty obejmujące różne grupy: od najprostszych, takich jak termometry elektroniczne i wagi niemowlęce, do bardziej zaawansowanych, takich jak sterylizatory, podgrzewacze, suszarki do butelek, parowary, elektroniczne nianie oraz nawilżacze powietrza.

Po pierwsze: przygotowywanie posiłków
Wszystkie mamy wiedzą, jak wiele troski trzeba włożyć w przygotowanie zdrowego posiłku dla dziecka. W niezbędniku młodej mamy koniecznie powinien znaleźć się zatem zestaw urządzeń do przygotowania posiłków oraz ich podawania: parowar, sterylizator czy podgrzewacz butelek. Parowary, stworzone z myślą o przygotowaniu posiłków dla dzieci, pozwalają ugotować jedzenie na kilka porcji. Pojemność takich urządzeń, co prawda, nie jest zbyt duża, ale przecież im częściej przygotowujemy posiłek dla dziecka, tym jest on świeższy. Samodzielne gotowanie zupek, papek czy kremów będzie dużo lepszym wyjściem niż kupowanie gotowych posiłków, co do których składników tak naprawdę nie można być pewnym. Rodzice, którzy chcą wiedzieć, co je ich dziecko, z łatwością przygotują dla niego posiłek właśnie za pomocą parowaru. Atutem tych urządzeń jest możliwość przygotowania jedzenia bez konieczności przekładania produktów do kilku różnych naczyń. Wystarczy w parowarze ugotować mięso oraz warzywa a po skończonym gotowaniu po
prostu uruchomić zintegrowany z parowarem blender.

Kilka w jednym
Doskonałym rozwiązaniem będzie wybór urządzeń wielofunkcyjnych typu 2. 3 lub nawet 4 w 1, które na ogół spełniają zadania parowaru, blendera, sterylizatora czy podgrzewacza do butelek. Konstrukcja takich urządzeń może być różna. Na rynku są modele z bazą i wymiennymi pojemnikami. Można wówczas w danym momencie gotować żywność, podgrzewać mleko lub sterylizować butelkę. Z kolei modele 3 lub 4 w 1 mogą wykonywać kilka czynności jednocześnie – zbudowane są wtedy z podstawy z miejscem na trzy niezależne pojemniki. Każdy z nich ma inne przeznaczenie, np. jeden wyposażony jest w blender, a dwa służą do podgrzewania i gotowania. Urządzenia tego typu najczęściej charakteryzują się stosunkowo małą mocą, nieprzekraczającą 500 W, zatem można wykorzystywać je codziennie bez obaw o duże rachunki za prąd.

Bardzo łatwe jest też sterowanie funkcjami: najprostsze urządzenia wyposażone są w prosty przełącznik funkcji gotowanie/blendowanie, a nieco bardziej zaawansowane mają oddzielny włącznik dla blendera oraz oddzielne regulatory dla innych opcji, np. czasu gotowania, trybu pulsacyjnego (blendowanie twardszych warzyw czy mięsa), sterylizacji i podgrzewania. Na co zwrócić uwagę przy wyborze urządzenia do gotowania? Przede wszystkim na pojemność zbiorniczka na wodę. Istotne jest, by jednorazowe uzupełnienie wystarczyło do pełnego cyklu gotowania na parze, a w razie konieczności, by możliwe było wygodne i bezpieczne dolewanie wody.

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

Podgrzewanie posiłków
Karmiąc małe dzieci, trzeba nieustannie zwracać uwagę na to, czy posiłek ma odpowiednia temperaturę. Niedoświadczonym jeszcze mamom niekiedy zdarzyć się mogą „wpadki” w tym zakresie. Wielu rodziców podgrzewa jedzonko malucha w mikrofalówce. Niestety, nie jest to rozwiązanie najlepsze, gdyż bardzo często prowadzi do nierównomiernego podgrzania żywności. Inną, popularną nadal metodą jest wstawianie butelki czy słoiczka do garnka z ciepłą wodą. Jednak znacznie szybsze i bezpieczniejsze jest korzystanie z elektrycznych podgrzewaczy. Poza omówionymi powyżej modelami wielofunkcyjnymi, łączącymi funkcje kilku urządzeń, w tym właśnie podgrzewacza, dostępne są także typowe podgrzewacze jednofunkcyjne. Nie tylko doprowadzą posiłek do optymalnej temperatury, ale do tego zrobią to bez konieczności stałego doglądania całego procesu.

Modele zróżnicowane są pod względem wyglądu, wiele z nich odznacza się ciekawą kolorystyką, pobudzającą wyobraźnię bobasa. Tu ważną kwestią jest, by wybierając odpowiedni model, sprawdzić, jakiej wielkości butelki i słoiczki można w nim podgrzać. Niektóre typy podgrzewają naczynia o bardzo zróżnicowanej wielkości, podczas gdy w innych mieszczą się tylko naczynia o określonym kształcie i wielkości. Podgrzewanie jedzenia jest błyskawiczne. Niektóre podgrzewacze przygotowują porcję w ciągu dwóch minut.

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

Wybierając podgrzewacz, zwróćmy uwagę na przydatne funkcje, np. programator i podtrzymywanie temperatury, timer, automatyczny wyłącznik oraz sygnał dźwiękowy, które znacznie ułatwią użytkowanie urządzenia. Należy pamiętać o tym, by posiłki podawać w dobrze wysterylizowanych naczyniach. Nowoczesny rodzic, zamiast zwykłego gotowania dziecięcych naczyń w wodzie, skorzystać może z elektrycznego sterylizatora, który w ciągu kilku minut dokładnie oczyści butelki, smoczki, łyżeczki czy inne akcesoria dla najmłodszych.

Jak zadbać o higienę i komfort malucha?

Nie trzeba szczególnej wiedzy i doświadczenia, by wiedzieć, że najmłodsi członkowie rodziny wymagają odpowiednich warunków i atmosfery dla swobodnego rozwoju. Na komfort i samopoczucie dziecka wpływ ma szereg czynników, takich jak temperatura czy poziom nawilżenia powietrza. Aby o to zadbać, dobrze jest wyposażyć pokój dziecka w nawilżacz powietrza. Na naszym rynku mamy kilkadziesiąt modeli nawilżaczy stworzonych właśnie z myślą o dzieciach. Cechą charakterystyczną tych modeli są ciekawe, oryginalne kształty, przypominające postaci z kreskówek, zwierzątka itp., które nie tylko będą pasować do dziecięcego pokoiku, ale też będą wywoływać uśmiech dziecka.

W niezbędniku młodej mamy koniecznie powinna się znaleźć także elektroniczna gruszka. Małe dzieci szczególnie silnie odczuwają dyskomfort spowodowany wystąpieniem kataru, dlatego oczyszczanie dróg oddechowych dziecka ma duże znaczenie. Oprócz tego, że pozwala dziecku swobodniej oddychać, jest też istotnym działaniem zapobiegającym infekcjom. Czy warto wybrać elektroniczną gruszkę? Dlaczego będzie ona lepszym rozwiązaniem niż tradycyjne gruszki? Wiele modeli elektrycznych wyposażonych jest w funkcję odtwarzania melodyjek. Powodują one, że dziecko staje się mniej zestresowane oczyszczaniem nosa, a sam proces nie jest dla niego tak nieprzyjemny. Melodyjka odwraca uwagę malucha od samego oczyszczania. Drugą ważną cechą elektronicznych gruszek jest możliwość regulacji siły ssania. Często spotykane są modele z dwoma rodzajami końcówek: ssącą do odciągania wydzielin oraz końcówką do nawilżania górnych dróg oddechowych.

Kontrolowanie zdrowia

Najmłodsi, ze względu na słabo jeszcze rozwinięty układ odpornościowy, są dużo bardziej narażeni na choroby i infekcje. Jednym z podstawowych atrybutów rodzica w trosce o zdrowie dziecka powinien być zatem elektroniczny termometr, który pokaże temperaturę precyzyjniej niż klasyczne modele. Przewaga modeli elektronicznych jest znaczna: szybkość, dokładność oraz bezpieczeństwo pomiaru. Nowoczesny termometr elektroniczny jest w stanie dokonać pomiaru już w ciągu kilku sekund, a ponadto może np. zapamiętać ostatnie wyniki, co ułatwia sprawdzenie, czy dziecko czuje się lepiej. Ciekawymi urządzeniami są termometry mierzące temperaturę dziecka podczas kąpieli lub termometry-smoczki.

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

Ważnym wskaźnikiem zdrowia i prawidłowego rozwoju dziecka są zmiany masy ciała, zatem do „niezbędnika” warto dodać wagę dla niemowląt. Urządzenie to już samą budową i kształtem przystosowane jest do pomiaru masy ciała dziecka. Niemowlę układa się na specjalnej zaokrąglonej platformie, wyprofilowanej tak, by była pewność, że dziecko się nie zsunie. Ponieważ wagi te wyposażone są w funkcję tarowania, pomiaru dokonywać można, np. układając dziecko na kocyku. Dzięki pamięci ostatnich pomiarów łatwo jest kontrolować spadki lub przyrosty masy ciała dziecka. Niektóre z wag dla niemowląt wyposażone są w opcję pomiaru masy ciała dziecka, które się porusza –. np. leżąc na wadze, jest niespokojne, wierci się itp. Niestety, ruch bobasa może powodować przekłamywanie wyników. Wagi ze wspomnianą opcją wyposażone są w kilkanaście czujników, które badają siłę wibracji generowanych przez ruchy dziecka. Pomiar masy wykonywany jest wielokrotnie w krótkim czasie, następnie czujniki analizują, w którym momencie wibracje były
najmniej odczuwalne, a pomiar masy dokonany w tym momencie uznawany jest za najprecyzyjniejszy.

Bezpieczne dziecko – spokojna mama
Nieustanna opieka nad dzieckiem sprawia, że mamy często muszą rezygnować z wielu zajęć, a szereg zadań wykonują tylko wtedy, kiedy dziecko śpi. Niestety, nawet ułożenie dziecka w łóżeczku i zajęcie się np. prasowaniem w sąsiednim pokoju nie daje dostatecznej swobody. Mama co pewien czas biega do dziecka i dogląda, czy mały nie kwili, czy może nie obudził się, czy też nie płacze. Efektem jest nieustanna kontrola i niemożność skupienia się na wykonywanym zajęciu. Prawdziwie rewolucyjnym rozwiązaniem okaże się tutaj elektroniczna niania, która pozwoli doglądać dziecka, nawet będąc w innym pomieszczeniu.

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

Urządzenie to umożliwia stały kontakt rodzica z dzieckiem. Do niedawna najpopularniejszą grupą były modele wyposażone są w funkcję audio, a więc umożliwiające jedynie odbieranie dźwięków dobiegających z pokoju dziecka. Obecnie, dzięki modelom z kamerkami, można nie tylko słuchać malucha, ale też obserwować go na małym ekranie. Coraz więcej jest modeli również z funkcją kanału zwrotnego, dzięki czemu dziecko, kiedy się przebudzi, może zobaczyć lub usłyszeć mamę. Całe urządzenie składa się z nadajnika, który umieszczany jest w pokoju dziecka, oraz odbiornika, najczęściej bezprzewodowego, który rodzic zabrać może na określoną odległość. Najbardziej zaawansowane modele wyposażone są w czujnik oddechu, tryb noktowizyjny, do kontrolowania dziecka w nocy oraz wiele innych funkcji, które naprawdę ułatwią codzienne życie młodej mamy.

Zanim kupisz, pamiętaj:

- W wypadku urządzeń z segmentu opieki nad dzieckiem należy zdać sobie sprawę, że urządzenia ta maja nam pomóc, ale nigdy nas nie wyręczą w troskliwej i bezpiecznej opiece nad dzieckiem. Zdrowy rozsądek podpowiada, że warto z takich urządzeń korzystać, ale zasada ograniczonego zaufania ma tu szczególne znaczenie.
- Wybierając urządzenia do przygotowywania posiłków, zwróć uwagę na ich funkcje. Najbardziej przydatne są urządzenia, które poza gotowaniem umożliwiają wykonywanie kilku różnych czynności, takich jak sterylizacja naczyń, łyżeczek, itp., podgrzewanie posiłków.
- Należy zwracać uwagę na tworzywa, z których wykonane są urządzenia. Tworzywa gładkie są łatwiejsze w czyszczeniu, a zatem bardziej higieniczne. Oczywiście, jakość tworzyw i ich nietoksyczność zapewni nam tylko markowy, znany i cieszący się zaufaniem producent.
- Szukając elektrycznej niani, należy zastanowić się nad wyborem modelu z funkcją przekazu zwrotnego, dzięki czemu nie tylko rodzic może obserwować swoje dziecko, ale też maluch po przebudzeniu, widząc mamę, będzie czuł się bezpieczniej.
- Jeśli z myślą o dziecku planujesz kupić parowar, wybierz model przeznaczony specjalnie do przygotowywania posiłków dla dzieci. Odznacza się on mniejszą mocą oraz pojemnością dostosowaną do niewielkich porcji dla malucha. Specjalna konstrukcja umożliwia przygotowanie zupek, kremów czy papek bez konieczności brudzenia kilku różnych naczyń.

gadżetyniemowlęmama
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)