Niewypał czy planowane działanie? Rakieta wygląda jakby wypadła z wyrzutni

Niewypał czy planowane działanie? Rakieta wygląda jakby wypadła z wyrzutni

Niewypał czy planowane działanie? Rakieta wygląda jakby wypadła z wyrzutni
Źródło zdjęć: © ntv.ru
Bolesław Breczko
19.06.2019 16:51, aktualizacja: 19.06.2019 19:12

Internet obiega wideo z rosyjskiego poligonu, na którym widać żołnierza strzelającego z ręcznej wyrzutni rakiet. Na nagraniu widać, jak po wystrzeleniu rakiety, kilka metrów przed żołnierzem na ziemie spada owalny przedmiot, wyglądający jak rakieta.

Filmy z tzw. wojskowych "faili" mają specjalne miejsce w moim sercu, a przypadki, gdy odpalona rakieta wypada z wyrzutni i zamiast lecieć dalej smutno opada na ziemię po kilku metrach nie są rzadkością Dochodzi do tego wtedy, gdy w rakiecie nie zadziała główny silnik, który ma ją napędzać, a jedynie pierwszy, który ma tylko wyrzucić rakietę z wyrzutni. Na pierwszy rzut oka właśnie z takim przypadkiem mamy do czynienia w nagraniu z rosyjskiego poligonu.

Jednak osoby znające się na rzeczy dostrzegą, że wyrzutnia rakiet zadziałała prawidłowo, a to co spadło na ziemie wcale nie jest rakietą. Niska rozdzielczość wideo, liczba klatek o raz kadrowanie faktycznie sprawiają wrażenie, że strzał się nie powiódł. Na prawdę było inaczej, rakieta poleciała zgodnie z planem, a kamera po prostu tego nie pokazała. Co zatem wypadło z wyrzutni i uderzyło w ziemię?

Na filmie żołnierz strzela z rosyjskiej wyrzutni pocisków termobarycznych RPO-Prize. Wewnątrz tej wyrzutni znajduje się "rękaw", który po strzale wysuwa się i wypada na ziemie. Jego celem jest podwojenie długości lufy i tym samym nadanie rakiecie większej prędkości. Pełne działanie wyrzutni RPO-Prize możemy zobaczyć na poniższym filmie:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)