Niewielkie laptopy na każdą kieszeń - przegląd rynku

Niewielkie laptopy na każdą kieszeń - przegląd rynku

Niewielkie laptopy na każdą kieszeń - przegląd rynku
16.09.2016 18:37, aktualizacja: 29.12.2016 08:23

Jest spora grupa osób, które jako drugi, a często nawet główny swój przenośny komputer wybierają laptop z ekranem o przekątnej 13 cali lub mniejszej. W ich przypadku mniej liczy się wydajność czy wielkość obrazu, a cechą najważniejszą jest ich mobilność. Ale na rynku jest cała masa takich urządzeń. Jaki komputer wybrać, żeby był przenośny, dobry i niedrogi? Podpowiadamy

Jest spora grupa osób, które jako drugi, a często nawet główny swój przenośny komputer wybierają laptop z ekranem o przekątnej 13 cali lub mniejszej. W ich przypadku mniej liczy się wydajność czy wielkość obrazu, a cechą najważniejszą jest ich mobilność. Ale na rynku jest cała masa takich urządzeń. Jaki komputer wybrać, żeby był przenośny, dobry i niedrogi? Podpowiadamy

1 / 9

Samsung Chromebook 2

Obraz
Fot. Samsung

Wybierając komputer z systemem Chrome, warto pamiętać, że należy mu zapewnić dostęp do internetu, bo tylko wówczas pokaże pełnię swoich możliwości. Bez dostępu skazani jesteśmy na małą pojemność wbudowanego dysku albo posiłkowanie się przenośną pamięcią typu pendrive lub zewnętrznym dyskiem twardym. Sieć zapewnia także dostęp do chmurowego dysku przypisanego do każdego konta Google. Rozwiązanie takie kiedyś było szczytem nowoczesności, ale nie dysponowano nieograniczonym transferem sieci bezprzewodowej (z wyjątkiem Wi-Fi), dlatego początkowy szał minął. Obecnie pakiety danych do wykorzystania co miesiąc są dość duże, więc można śmiało korzystać z przesyłu plików. Zaletą jest też to, że zawsze ma się aktualny i dość odporny na wszelkiego typu wirusy sprzęt i oprogramowanie. Zaletą jest też szybki start, mała waga i długi czas pracy na jednym ładowaniu akumulatora. Niedrogie i przyjazne użytkownikowi narzędzie do pracy, surfowania w sieci, korzystania z portali społecznościowych.

Cena: ok. 900 zł

2 / 9

Lenovo ThinkPad E31-70

Obraz
Fot. Lenovo

Notebook, który, jak sugeruje firma, ma przeznaczenie biznesowe. Sporo wyjść, matowa matryca, duży hybrydowy dysk twardy i pojemny akumulator to spore zalety. Osoby, którym zależy na bezpieczeństwie danych i wygodnym dostępie do komputera, docenią wbudowany czytnik linii papilarnych. Laptop wyposażono w technologię Intel Wireless Display (WiDi), czyli bezprzewodowe przesyłanie obrazu do kompatybilnych telewizorów i projektorów. Dzięki temu systemowi, aby przeprowadzić konferencję czy zaprezentować wyniki pracy, nie trzeba już przenosić komputera i podłączać przewodów, konfigurować połączenia etc. Wadą jest to, że urządzenie wyświetlające musi obsługiwać ten standard, a sam Intel nie kontynuuje jej rozwijania i promocji. Wadą jest także brak systemu operacyjnego, za który trzeba dodatkowo zapłacić (Windows) albo posadzić na nim darmowego Linuksa. Oba rozwiązania są dobre, ale przy zakupie Windowsa cena podskakuje o kilkaset złotych, natomiast wykorzystanie Linuksa zamyka drogę do niektórych płatnych
programów. Akumulator o sporej pojemności zapewnia tylko przyzwoitą długość pracy na jednym ładowaniu.

*Wersja z Windows kosztuje ok. 2250 zł, wersja bez systemu operacyjnego - ok. 1500 zł. *

3 / 9

Acer Aspire V3-371

Obraz
Fot. Acer

Szybki notebook ze sporą, matową matrycą, mnogością wejść i niezłą kamerą 1 Mpix. Niebanalny wygląd - aluminium i przezroczyste tworzywo - sprawiają, że może się on podobać. Trzeba przyznać, że w tym przedziale cenowym trudno znaleźć urządzenie o ładniejszym wyglądzie. Wygodna klawiatura sprawia, że pisanie na niej jest szybkie i komfortowe, a ponadto ciche, gdyż niemal nie słychać uderzeń w klawisze. Wielbicieli dźwięku z laptopowych głośników ucieszy fakt, że grają one dość przyzwoicie jak na tę wielkość urządzenia. Przyzwoita wydajność pozwala na sprawną obsługę aplikacji biurowych, surfowanie po Internecie czy też oglądanie filmów. Przydałby się dodatkowy port USB 3.0, bo jest tylko jeden, a reszta to już tylko standard 2.0. Akumulator wystarcza na kilka godzin pracy, ale o całym dniu roboczym można zapomnieć.

Cena: ok. 2000 zł

4 / 9

Lenovo Ideapad 100S

Obraz
Fot. Lenovo

Ideapad 100S to niewielki rozmiarami i ważący niewiele ponad kilogram, rozsądnie zaprojektowany laptop dla osób podróżujących, które nie potrzebują dużego ekranu do pracy. Rozsądna cena przy niezłych parametrach i wbudowanym systemem operacyjnym Windows 10 to niewątpliwe zalety tego urządzenia. Duży akumulator powinien zapewnić wiele godzin działania bez dostępu do gniazdka sieci energetycznej, co w wielu przypadkach ma niebagatelne znaczenie. Mankamentem jest mały dysk oferujący niewiele miejsca na dane, dlatego niemal koniecznością jest dokupienie zewnętrznego dysku twardego lub pojemnego pendrive’a. Tylko jeden głośnik może się nie spodobać, ale podróżujący będą zapewne wyposażeni w słuchawki.

Cena: ok. 900 zł

5 / 9

HP Stream 13-C010NW

Obraz
Fot. HP

Spory ekran, system operacyjny Windows 8.1, wraz z pakietem biurowym Office 365, to kusząca propozycja jak za niewiele ponad 1 000 zł. Ten półtorakilogramowy laptop to gotowe narzędzie do pracy dla ceniących rozsądnie skalkulowane możliwości do ceny, jaką trzeba zapłacić za sprzęt z oprogramowaniem. Złącza pozwolą podpiąć do laptopa sporo różnych akcesoriów. Urządzenie ma niezbyt wiele pamięci operacyjnej (2 GB), ale do podstawowych i niezbyt zaawansowanych programów wystarczy to w zupełności. Od konkurentów różni się m.in. wbudowanym modemem 3G, dzięki któremu można korzystać z dostępu do Internetu niemal wszędzie. Jest to świetne uzupełnienie łączności Wi-Fi, choć w obecnych czasach przydałby się tam modem pracujący w standardzie LTE. Niebanalne kolory obudowy mogą się spodobać młodzieży, dzieciom oraz dorosłym przedstawicielkom płci pięknej. Mankamentem jest ekran o niewielkiej jasności.

Cena: ok. 1200 zł

6 / 9

ACER ES1-131

Obraz
Fot. Acer

Jest to kolejny przedstawiciel rodziny niewielkich laptopów, o wadze 1,25 kg i niezłych parametrach technicznych za mniej niż 1 000 zł, mimo że na pokładzie zainstalowano system operacyjny Microsoft Windows 8.1. Ma matowy ekran o przekątnej 11,6", 4 GB pamięci operacyjnej oraz pojemny dysk twardy, na którym można zapisać niemal 500 GB danych. Można go także nabyć w wersji z dyskiem SSD o pojemności 240 GB, co polecam. Mniejsza pojemność, ale dużo szybszy dostęp do danych i znacznie mniejsze zużycie akumulatora pozwolą wydłużyć czas pracy, w niektórych przypadkach nawet o

7 / 9

ACER Chromebook CB3-111

Obraz

To kolejny z chromebooków, który niewiele waży, bo zaledwie 1,1 kg. Urządzenie kryje w sobie podzespoły zapewniające co najmniej kilka godzin nieprzerwanej pracy. Chrome OS zainstalowany na malutkim dysku SSD sprawia, że wygodniej się pracuje przy łączności z Internetem. Szybki start do pełnej gotowości, możliwość pracy zdalnej na dokumentach Google, także z innymi, to zalety. Ponadto warto podkreślić, że są to aplikacje w pełni bezpłatne, więc nie trzeba ponosić kosztów pakietu biurowego. Mały dysk jest rekompensowany miejscem na dane w bezpłatnej chmurze Google. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że nawet gdy sprzęt uszkodzi się lub zostanie skradziony, to zgromadzone w chmurze dane nie znikną i będzie można się do nich dostać z dowolnego innego urządzenia, wliczając w to tablety i smartfony. Minusem jest, że do sprawnej pracy przydaje się połączenie z Internetem.

Cena: ok. 1200 zł

8 / 9

DELL Inspiron 3162

Obraz

Smukła i lekka konstrukcja, a także zastosowane podzespoły sprawiają, że można oczekiwać długiego czasu pracy na akumulatorze przy bezgłośnej pracy (brak chłodzącego wentylatora). Duży gładzik dobrze zastępuje myszkę przy podstawowych operacjach. Całość świetnie działa pod kontrolą systemu Windows 10, ale trzeba go dokupić osobno, bo ta wersja nie ma go na dysku. Można też zainstalować bezpłatny Linux i też cieszyć się długim czasem pracy i wygodną obsługą przy dostępie do bardzo wielu bezpłatnych i komercyjnych aplikacji. Dysk ma dużą pojemność, ale jest to klasyczna konstrukcja talerzowa. Osoby, które chcą przyspieszyć pracę i jeszcze bardziej przedłużyć czas do kolejnego ładowania akumulatora, mogą pomyśleć o wymianie na model SSD o mniejszej pojemności.

Cena: ok. 1500 zł

9 / 9

ASUS E202SA-FD0013T

Obraz

Ten model wyróżnia się niezłą specyfikacją, która powinna zapewnić komfort pracy w podróży. Przyzwoity procesor, 4 GB pamięci operacyjnej i bardzo szybki dysk SSD o pojemności 240 GB zapewniają wystarczającą wydajność i długość pracy na jednym ładowaniu akumulatora, którego pojemność także jest znośna. System operacyjny Windows 10 Home na pokładzie, lekka konstrukcja, duży i wygodny gładzik to kolejne zalety tego notebooka. Warto rozważyć ten sprzęt przy wyborze przenośnego centrum pracy lub rozrywki.

Cena: ok. 1300 zł

Obraz
© (fot. Mobility)

_ Tekst pochodzi z magazynu Mobility _

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)