ycipk-g87sxk

Nieudane lądowanie na Księżycu: szczątki odnalazł 33-letni informatyk

Łazik indyjskiej misji Chandrayaan-2 rozbił się na Księżycu, ale do teraz jego lokalizacja nie była dokładnie znana. Z pomocą niespodziewanie przyszedł 33-letni informatyk interesujący się astronomią, który odnalazł szczątki na zdjęciu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Szczątki lądownika Vikram zostały odnalezione
Szczątki lądownika Vikram zostały odnalezione (NASA)
ycipk-g87sxk

Indyjski lądownik Vikram rozbił się o Księżyc jeszcze we wrześniu. Wówczas naukowcy z Indii mieli przejść do historii jako kolejni odpowiedzialni za pomyślne lądowanie na ziemskim satelicie. Niestety, w ostatniej fazie lądowania coś poszło nie tak i ostatecznie kontakt z lądownikiem został zerwany.

Dopiero niedawno do sieci trafił raport, z którego wynika, że w lądowniku zepsuł się moduł hamowania. W efekcie Vikram twardo lądował, w dodatku w miejscu oddalonym o kilkaset metrów od założonego.

ycipk-g87sxk

Jak się jednak okazuje, dokładna lokalizacja nie była znana, a z pomocą przyszedł astronom-amator, który w wolnym czasie przeglądał zdjęcia Księżyca. Jak informuje The New York Times, kluczowe okazało się odkrycie programisty z Indii. Shanmuga Subramanian zainteresował się sprawą lądownika i zaczął skanować zdjęcia Księżyca.

Ślad lądownika na powierzchni Księżyca udało się zlokalizować dopiero po uwzględnieniu ostatniej znanej prędkości Vikrama. Według raportu, druga faza lądowania, w której zaczęły występować problemy rozpoczęła się, gdy lądownik zmierzał w kierunku Księżyca z prędkością około 149 metrów na sekundę. NASA potwierdziła, że na zdjęciach znajdują się szczątki lądownika Vikram.

Polub WP Tech
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-g87sxk

ycipk-g87sxk
ycipk-g87sxk