Nietypowa szczepionka na koronawirusa. Naukowcy sugerują użycie innych wirusów

Nietypowa szczepionka na koronawirusa. Naukowcy sugerują użycie innych wirusów15.06.2020 13:18
Nietypowa szczepionka na koronawirusa. Naukowcy sugerują użycie innych wirusów
Źródło zdjęć: © Flickr

Naukowcy uważają, że doustna szczepionka przeciwko polio może być skuteczna w walce z koronawirusem. Użycie innych "żywych" wirusów w osłabionej formie ma chronić przed zakażeniem SARS-CoV-2.

W artykule opublikowanym na łamach czasopisma "Science" niewielki międzynarodowy zespół badaczy sugeruje przetestowanie doustnej szczepionki przeciwko polio, aby sprawdzić, czy może ona chronić ludzi przed zakażeniem wirusem SARS-CoV-2.

Szczepionka na koronawirusa

W swoim artykule Konstantin Chumakov, Christine Benn, Peter Aaby, Shyamasundaran Kottili i Robert Gallo przekonują, że szczepionka może zapewnić ochronę przed innymi infekcjami wirusowymi. Wskazują również, że wieloletnie badania nad lekiem świadczą o bezpieczeństwie jego stosowania.

Szczepionki przeciwko polio są używane od lat 50. XX wieku. Występują w dwóch odmianach: inaktywowanej (podawane przez wstrzyknięcie) i osłabionej (podawane doustnie). Połączenie tych dwóch rodzajów szczepionek umożliwiło prawie całkowitą eliminację polio.

Zobacz też: Koronawirus. Ekspertka: o zagrożeniu wiedzieliśmy od lat, ale i tak się nie przygotowaliśmy.

Dotychczasowe badania pozwoliły stwierdzić, że podanie leku zapewnia pewien stopień odporności na inne rodzaje infekcji, zarówno bakteryjnych, jak i wirusowych.

Tylko testy mogą potwierdzić skuteczność leku na koronawirusa

W swojej pracy naukowcy przekonują, że konieczne jest przetestowanie, czy doustna (osłabiona) szczepionka jest skuteczna w zapobieganiu zakażeniom COVID-19. Zastosowanie tego rodzaju szczepionki pozwala na aktywację pierwotnej odpowiedzi immunologicznej organizmu, która często wystarczy, aby zwalczyć koronawirusa.

Zdaniem ekspertów podanie osłabione szczepionki na polio jest związane z niewielkim ryzykiem. Uważają oni, że potencjalne konsekwencje są znacznie mniejsze niż korzyści, które można osiągnąć, jeśli okaże się, że szczepionka jest skuteczna.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)