Nietypowa szczepionka na koronawirusa. Naukowcy sugerują użycie innych wirusów

Strona głównaNietypowa szczepionka na koronawirusa. Naukowcy sugerują użycie innych wirusów
15.06.2020 13:18
Nietypowa szczepionka na koronawirusa. Naukowcy sugerują użycie innych wirusów
Źródło zdjęć: © Flickr

Naukowcy uważają, że doustna szczepionka przeciwko polio może być skuteczna w walce z koronawirusem. Użycie innych "żywych" wirusów w osłabionej formie ma chronić przed zakażeniem SARS-CoV-2.

W artykule opublikowanym na łamach czasopisma "Science" niewielki międzynarodowy zespół badaczy sugeruje przetestowanie doustnej szczepionki przeciwko polio, aby sprawdzić, czy może ona chronić ludzi przed zakażeniem wirusem SARS-CoV-2.

Szczepionka na koronawirusa

W swoim artykule Konstantin Chumakov, Christine Benn, Peter Aaby, Shyamasundaran Kottili i Robert Gallo przekonują, że szczepionka może zapewnić ochronę przed innymi infekcjami wirusowymi. Wskazują również, że wieloletnie badania nad lekiem świadczą o bezpieczeństwie jego stosowania.

Szczepionki przeciwko polio są używane od lat 50. XX wieku. Występują w dwóch odmianach: inaktywowanej (podawane przez wstrzyknięcie) i osłabionej (podawane doustnie). Połączenie tych dwóch rodzajów szczepionek umożliwiło prawie całkowitą eliminację polio.

Zobacz też: Koronawirus. Ekspertka: o zagrożeniu wiedzieliśmy od lat, ale i tak się nie przygotowaliśmy.

Dotychczasowe badania pozwoliły stwierdzić, że podanie leku zapewnia pewien stopień odporności na inne rodzaje infekcji, zarówno bakteryjnych, jak i wirusowych.

Tylko testy mogą potwierdzić skuteczność leku na koronawirusa

W swojej pracy naukowcy przekonują, że konieczne jest przetestowanie, czy doustna (osłabiona) szczepionka jest skuteczna w zapobieganiu zakażeniom COVID-19. Zastosowanie tego rodzaju szczepionki pozwala na aktywację pierwotnej odpowiedzi immunologicznej organizmu, która często wystarczy, aby zwalczyć koronawirusa.

Zdaniem ekspertów podanie osłabione szczepionki na polio jest związane z niewielkim ryzykiem. Uważają oni, że potencjalne konsekwencje są znacznie mniejsze niż korzyści, które można osiągnąć, jeśli okaże się, że szczepionka jest skuteczna.

Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)