Niesporczaki zatrzymują zegar biologiczny. Naukowcy przecierają oczy
Niesporczaki po raz kolejny zachwycają naukowców. Najnowsze badania potwierdzają zatrzymywanie zegara biologicznego.
13.10.2022 12:30
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Wiele osób lubi oglądać filmy o superbohaterach z nadprzyrodzonymi zdolnościami, ale gdyby się nad tym zastanowić, to niesporczaki są ich odpowiednikiem w prawdziwym świecie. Te niezwykle małe zwierzęta bezkręgowe są zdolne m.in. do przeżycia czegoś takiego, jak pobyt w przestrzeni kosmicznej.
Niesporczaki najczęściej zasiedlają środowiska wodne, a ludzie zidentyfikowali już ponad tysiąc gatunków niedźwiedzi wodnych. Ich możliwości w zakresie dostosowywania się do niesprzyjających, a w tym również ekstremalnych warunków są imponujące.
Niesporczaki posiadają umiejętność przejścia w stan kryptobiozy, co jest formą spoczynku wywołanego niekorzystnymi warunkami. Dzięki temu mogą przetrwać zarówno ekstremalnie wysokie, jak i niskie temperatury, a także pobyt w kosmosie, wyjątkowo niskie ciśnienie lub miażdżąco wysokie ciśnienie. Skojarzenie z supermanem wydaje się tu być na miejscu.
Niesporczaki wciąż zadziwiają naukowców
Jak donosi Science Alert, najnowsze odkrycie dotyczące niesporczaków wciąż zdumiewa naukowców. Biolog Jessica Sieger i jej współpracownicy podjęli się ciekawego eksperymentu. Niesporczaki były regularnie zamrażane w temperaturze -30 stopni Celsjusza, a potem odmrażane i karmione. Grupa niedźwiedzi wodnych funkcjonowała w takim cyklu aż do czasu, kiedy wszyscy jej przedstawiciele dożyli swoich ostatnich dni.
Istniała też druga grupa kontrolna, która nie musiała znosić trudów związanych z regularnym zamrażaniem, więc po prostu żyła sobie w temperaturze pokojowej. Teraz przechodzimy do najważniejszej informacji. Okazało się, że regularnie zamrażane niesporczaki żyły dwa razy dłużej.
Ralph Schill z Uniwersytet w Stuttgarcie wyjaśnia, że w okresach hibernacji wewnętrzny zegar biologiczny tych stworzeń ulega zatrzymaniu, a jego wznowienie ma miejsce po odmrożeniu. Innymi słowy, niesporczaki naturalnie przeżywające kilka miesięcy, mogą przetrwać lata, a nawet dekady, jeżeli w międzyczasie przejdą w stan hibernacji.
Ostatecznie regularnie hibernujące niedźwiedzie wodne doświadczą tyle samo aktywnego życia, co niesporczaki nigdy nieprzechodzące w stan kryptobiozy. Te małe organizmy potrafią przetrwać niemal wszystko i zwyczajnie przeczekają niekorzystne warunki, żeby wrócić do życia, gdy sytuacja wokół nich się poprawi.
Marcin Hołowacz, dziennikarz Wirtualnej Polski