Nieśmiertelny Windows XP. Ty też korzystasz z tego systemu?

Nieśmiertelny Windows XP. Ty też korzystasz z tego systemu?
Źródło zdjęć: © flickr.com | Takashi Kiso
Adam Bednarek

27.03.2017 15:14, aktual.: 27.03.2017 17:24

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Windows XP jest już tylko wspomnieniem? Wręcz przeciwnie - z tego systemu korzysta więcej osób niż z nowszych wersji Windowsa!

Z raportu firmy Avast, twórcy antywirusów, wynika, że Windows XP wciąż ma ponad 5,5 proc. udziału w pecetowym rynku, co przekłada się na ponad 6 mln ludzi używających tego systemu. Wynik robi wrażenie, tym bardziej że leciwy XP - swoją premierę miał w 2001 roku! - ma więcej użytkowników niż Windows Vista (2,08 proc.) czy Windows 8 (2,51 proc.). Jak łatwo policzyć, Windows XP jest zainstalowany na większej liczbie komputerów niż “ósemka” i Vista razem wzięte! A to znacznie nowsze systemy operacyjne.

Avast zebrał dane na podstawie preferencji swoich użytkowników, ale to nie oznacza, że “ogólne” wyniki specjalnie się różnią. Według statystyk netmarketshare.com Windows XP zainstalowany jest na aż 8,45 proc. komputerów. Przebija więc Windowsa 8.1 (6,87 proc.) i Windowsa 8 (1,65 proc.).

Dlaczego Windows XP wciąż jest w użyciu?

Odpowiedzi na to pytanie poszukałem na Twitterze. Z wpisów wynika, że stary system zainstalowany jest np. na służbowych, pracowniczych komputerach. Znajdziemy go też w szkołach czy w przychodniach. Zresztą Polska nie jest pod tym względem wyjątkiem, bo w brytyjskiej służbie zdrowia Windowsa XP można znaleźć w 9 z 10 działających maszyn. Ten system operacyjny wybierają też miłośnicy starych gier.

Nie da się jednak ukryć, że bycie użytkownikiem Windowsa XP bywa coraz bardziej niewygodne. Microsoft od dawna nie wspiera tego systemu, więc XP narażony jest na ataki cyberprzestępców. Do przesiadki na nowsze wersje zmusza Gmail, blokując większość funkcji poczty w przeglądarkach. Ze wspierania rezygnuje również Mozilla czy Dropbox. W tym roku na Windowsie XP nie będzie dało się zagrać w takie gry Blizzarda jak World of Warcraft, StarCraft II, Diablo III, Hearthstone i Heroes of the Storm.

Można podziwiać tych, którzy nadal siedzą na XP. Wygląda jednak na to, że prędzej czy później będą musieli się poddać - na Windowsie XP nic nie zostanie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (106)
Zobacz także