Niesamowita drukarka 3D - działa jak Terminator

Niesamowita drukarka 3D - działa jak Terminator18.03.2015 10:05
Niesamowita drukarka 3D - działa jak Terminator

Niczym robot T-1000 z filmu "Terminator 2" powstający z kałuży ciekłego metalu, wydruki tworzone przez nową drukarkę wynurzają się z naczynia z ciekłym tworzywem - informuje serwis BBC News/Science.

Sami twórcy zaprezentowanej na konferencji TED w Vancouver drukarki Carbon3. przyznają się do inspiracji filmem. Urządzenie, które wykorzystuje działanie światła i tlenu, tworzy trójwymiarowe obiekty kilkadziesiąt razy szybciej od dotychczasowych drukarek 3D. Co więcej, obiekty te są mocniejsze od dotychczasowych wydruków, ponieważ nie składają się z wielu nałożonych na siebie warstw tworzywa, ale są jednolite.

Przedstawiciele firmy uważają, że ich dzieło może dokonać przełomu w produkcji części samochodowych, wyrobów medycznych czy butów.

Podczas targów TED drukarka wyprodukowała plastikową piłkę w ciągu 1. minut. Dotychczasowym drukarkom 3D to samo zadanie zabiera do 10 godzin. Na razie metoda jest od 25 do 100 razy szybsza od tradycyjnego 3D, a potencjalnie może być 1000 razy szybsza.

Stosowane w drukarce ciekłe tworzywo utwardza się pod wpływem światła, zaś tlen hamuje proces utwardzania. Kontrolując natężenie światła i dostęp tlenu można uzyskiwać skomplikowane kształty. Urządzenie ma trafić na rynek w ciągu najbliższego roku.

Eksperci przewidują, że za pomocą podobnej drukarki można będzie w przyszłości tworzyć obiekty z innych materiałów niż polimery –. np. sztuczne zęby, kości czy stenty do rozszerzania naczyń krwionośnych.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)