Niepokojąca wizja NASA. Saturn traci swoje pierścienie

Niepokojąca wizja NASA. Saturn traci swoje pierścienie

Niepokojąca wizja NASA. Saturn traci swoje pierścienie
Źródło zdjęć: © Fotolia
Arkadiusz Stando
19.12.2018 12:07

Badania naukowców potwierdzają niepokojącą wizję. Saturn traci swoje pierścienie, i to w zatrważającym tempie. Lodowe masy są ściągane na powierzchnię gazowego giganta przez siłę grawitacji.

W poniedziałek, 17 grudnia NASA opublikowała materiał wideo, w którym potwierdza bardzo niepokojące doniesienia. Jedno z najpiękniejszych zjawisk w naszym układzie niebawem zniknie. Cały proces zajmie mniej niż 100 milionów lat, to naprawdę mało w porównaniu do 4 miliardów lat istnienia planety.

"Szacujemy, że ten deszcz z pierścieni co pół godziny usuwa z pierścieni tyle wody ile potrzeba do wypełnienia basenu olimpijskiego" - mówi James O’Donoghue z NASA Goddard Space Flight Center. Badania sondy Cassini oraz pomiary wykonane przez sondy Voyager 1 i Voyager 2 pokazały, jak szybko rozpadają się pierścienie Saturna.

Według wstępnych ustaleń, naukowcy dawali pierścieniom Saturna około 300 mln lat "życia". Jednak dane zebrane przez sondy pokazały, że proces jest co najmniej trzy razy szybszy. Zmiany są ogromne. Po raz pierwszy zauważono je już porównując dane z przelotu Voyagera 1 i Voyagera 2. Naukowcy zwrócili uwagę, na zjawiska pozornie nie mające nic wspólnego ze znikaniem pierścieni. Były to wariacje w elektrycznie naładowanych górnych warstwach atmosfery planety (jonosfery), wariacjach gęstości pierścieni Saturna oraz trzech wąskich, ciemnych pasm wokół planety na północnej półkuli planety.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (201)