Niemiecka armia otrzyma 104 „nowe” czołgi Leopard 2

Niemiecka armia otrzyma 104 „nowe” czołgi Leopard 2

Niemiecka armia otrzyma 104 „nowe” czołgi Leopard 2
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons CC0
Bolesław Breczko
11.05.2017 16:22

Niemiecka armia podpisała wart 760 mln euro kontrakt na dostawę 104 czołgów Leopard 2 w najnowszej wersji 2A7V.

Nie będą to jednak w pełni nowe maszyny. Część z nich będzie przywrócona po wcześniejszym wycofaniu ze służby, a część zostanie przekazana przez wojsko holenderskie. Wszystkie 104 czołgi zostaną zmodernizowane do wersji 2A7V. W tej wersji maszyny zostaną wyposażone w kamery termowizyjne trzeciej generacji pozwalające na prowadzenie skuteczniejszej walki w nocy, nowy dalmierz laserowy, klimatyzację działającą także jako system ochrony przed skażeniami oraz nowy system obrazowania pola walki dla dowódcy.

W najnowszej wersji Leopardy dostaną też nowy system napędowy, wielospektralny kamuflaż Barracuda, który ukrywa obiekty nie tylko przed wzrokiem ale także przed kamerami podczerwonymi oraz radarami. Leopardy 2A7V mają też mieć możliwość strzelania programowalną amunicją i amunicją podkalibrową.

Wraz z nowymi czołgami Bundeswehra otrzyma też 32 dodatkowe podwozia Leopardów 2A4, które posłużą w przyszłości jako baza pojazdów specjalistycznych, np. mobilnych mostów. Dostawa nowych czołgów ma zakończyć się do 2023 roku. Bundeswehra będzie wtedy miała 320 Leopardy 2.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (134)