Niemcy zmieniają nazwy w siłach zbrojnych. W myśl poprawności politycznej

Tirpitzhafen, Niemcy
Tirpitzhafen, Niemcy
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons

22.04.2021 11:40

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Poprawność polityczna w kwestii nomenklatury w siłach zbrojnych była do tej pory kojarzona przede wszystkim z USA. Jednak w ślad za Stanami Zjednoczonymi idą również Niemcy, którzy teraz zmieniają nazwy niektórych obiektów.

Na polecenie inspektora Deutsche Marine słynne nazwy pirsów w Bazie Marynarki Wojennej w Kilonii są już nieaktualne, donosi serwis Zbiam.pl. W związku ze zmianą przepisów, zalecono sprawdzenie wszystkich nazw koszar i innych obiektów infrastruktury oraz, w razie potrzeby, ich zmianę. 

Warto wyjaśnić, że w 2017 roku ustalono, że nazwy stosowane w Deutsche Marine będą nawiązywać do ponad 60-letniej historii państwa niemieckiego po II wojnie światowej oraz oporu przeciwko dyktaturom i tyranii. Teraz historia wciąż ma być ważnym punktem odniesienia, ale nie będzie to decydujący element. 

W przypadku Bazy Marynarki Wojennej (Marinestützpunkt) Kilonia - Tirpitzhafen żołnierze doszli do wniosku, że nazwy tam stosowane nie są “aktualne, tradycyjne i tworzące tożsamość”. W związku z tym zaproponowano zmianę nazwy na “Baza Marynarki Wojennej Kilonia-Wik”.

W ten sposób chcą podkreślić związek pomiędzy miastem a flotą. Zbiam dodaje, że "nabrzeże Tirpitzmole zostanie przemianowane na Gorch-Fock-Mole, aby nawiązać do tradycyjnego miejsca postoju żaglowca szkolnego Gorch Fock"”. Żaglowiec ten został symbolem Marynarki Wojennej i jest wizytówką Kilonii. 

Zmianie ulegnie również nazwa Scheermole, który zostanie przemianowany na cześć Oskara Kuscha, porucznika marynarki straconego za uwagi krytyczne wobec reżimu w 1944 roku.

- Dzięki tym nowym nazwom Marynarka Wojenna pokazuje, że nie zaprzeczyła historii ani jej spuściźnie, ale jest również gotowa iść z duchem czasu i ustanowić niezależną interpretację tego, co tradycyjne i warte zapamiętania - zapewnia Deutsche Marine w opublikowanym komunikacie. 

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (141)