Niemcy blokują polskiej armii plan modernizacji czołgów

Pod koniec zeszłego roku Polska kupiła od niemieckiej armii 119 używanych czołgów Leopard 2A5. Kosztowały nasz kraj 180 milionów euro i do 2015 roku mają zasilić 34. Brygadę Kawalerii Pancernej w Żaganiu. Problem pojawia się jednak w miejscu, w którym chcielibyśmy te maszyny zmodernizować. Ja wynika z atykułu Rzeczpospolitej, może być to trudniejsze niż zakładaliśmy.

Niemcy blokują polskiej armii plan modernizacji czołgów
Źródło zdjęć: © Hiuppo / Wikimedia / CC / GNU

Zakupione przez nasz kraj czołgi, które powoli zasilają polską armię (na razie trafiło ich do nas ok. 50, reszta dojechać ma do 2015 roku), dołączyły do 128 takich maszyn, które służyły nam już wcześniej. To właśnie ich modernizację zaplanowała polska zbrojeniówka, dążąc zapewne do doprowadzenia całej polskiej floty pancernej do jednakowo dobrego stanu.

Kiedy w listopadzie 2013 Polska podpisała z Niemcami umowę na przejęcie wspomnianych na początku maszyn, zapewniano nas, że czołgi będą zdolne do aktywnej służby przez co najmniej 15 lat bez konieczności modernizacji. Jak się teraz okazuje - te zapewnienia może nam być dane sprawdzić w praktyce.

Jak bowiem pisze Rzeczpospolita, plan modernizacji służących już w naszej armii Leopardów natknął się na nieoczekiwany opór. Według informacji dziennika niemieccy producenci blokują dostęp do kluczowych informacji, które mogłyby pozwolić na ich usprawnienie. Tym samym chronią swój własny interes i potencjalny zarobek.

Jest to nam na rękę nie tylko dlatego, że planowana modernizacja miała dać polskiemu przemysłowi okazję do zarobienia kilkuset milionów złotych i pozwolić na utrzymanie w nim miejsc pracy. Polska armia liczyła też na to, że pozyskane w procesie renowacji zachodnie technologie pozwolą w dalszej perspektywie na unowocześnianie polskiej broni pancernej.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1379)