Niedługo premiera nowego chińskiego samolotu. Przypomina koncepcję EA‑18G Growler

J-16D
J-16D
Źródło zdjęć: © Twitter | Chiny
Przemysław Juraszek

26.09.2021 15:13

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W Chinach trwają przygotowania do pokazów lotniczych połączonych z wystawą, które odbędą się w przyszłym tygodniu na lotnisku Zhuhai.

W związku z przygotowaniami, o których informuje Defenseworld.net na lotnisko zaczynają trafiać samoloty, a ostatnio dotarł tam mający mieć dopiero oficjalną premierę J-16D. O ile wprowadzone do służby w 2015 roku myśliwce J-16 są już dobrze znane, ponieważ to kopie rosyjskich myśliwców SU-30, to zaprezentowana wersja D jest czymś całkowicie innym.

Wersja D została wyposażona w dwa zasobniki walki elektronicznej umieszczone na końcówkach skrzydeł, dzięki którym samolot może prowadzić zagłuszanie wrogich stacji radiolokacyjnych bądź utrudniać namierzanie własnych samolotów.

Jest to identyczna koncepcja do wyspecjalizowanych w walce elektronicznej amerykańskich maszyn Boeing EA-18G Growler, które swoim sprzętem pokładowym zapewniają ochronę pobliskim myśliwcom i znacznie utrudniają życie wrogim operatorom systemów przeciwlotniczych. Podobno jeden z nowych J-16D brał udział w niedawnym naruszeniu Tajwańskiej przestrzeni powietrznej z 5 września.

Chińczycy podkreślają też, że awionika w samolocie jest krajowej produkcji (potencjał tworzenia zaawansowanej elektroniki mają) tak samo jak silniki. Druga kwestia jest interesująca z tego względu, że przez lata Chińczycy nie byli w stanie poprawie skopiować rosyjskich silników Saturn AL-31FP.

Najwyraźniej wreszcie się im to udało oraz sam fakt wprowadzenia wyspecjalizowanej jednostki walki elektronicznej stanowi nijaki hołd dla Growlerów posiadanych także przez RAAF.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (147)