Niebo nocą w 2021 roku. Czeka nas sporo niesamowitych rzeczy

Niebo nocą w 2021 roku. Czeka nas sporo niesamowitych rzeczy

Niebo nocą w 2021 roku
Niebo nocą w 2021 roku
Źródło zdjęć: © Pexels
07.01.2021 13:09, aktualizacja: 03.03.2022 03:39

Jeżeli pogoda dopisze, to rok 2021 będzie obfitował w kilka fascynujących zjawisk, których nie powinni przegapić miłośnicy astronomii. A w razie trudności z odnalezieniem obiektów na niebie, pomogą wybrane przez nas aplikacje na smartfona.

Już w styczniu na niebie nie zabraknie ciekawych zjawisk astronomicznych. W drugiej połowie miesiąca będzie można zobaczyć Merkurego na tle wieczornej zorzy. Tę planetę rzadko możemy łatwo zaobserwować na niebie, dlatego warto skorzystać z okazji. 

Następna okazja, by podziwiać Merkurego, będzie miała miejsce w maju oraz na przełomie października i listopada. A jeszcze nim przyjdzie wiosna, warto na początku marca spojrzeć w niebo, by zobaczyć Westę - najjaśniejszą planetoidę, jaką można obserwować z Ziemi. Co ważne, obserwować ją można gołym okiem, ale lepiej będzie udać się z dala od miejskich świateł.

Superksiężyc w 2021

Wiosna przyniesie nam dwie Superpełnie. Pierwszą z nich będzie można zobaczyć 27 kwietnia, a kolejną 26 maja. W tym czasie Księżyc znajdzie się najbliżej Ziemi, dzięki czemu będzie wydawał się znacznie większy. Majowej pełni Superksiężyca będzie towarzyszyć też całkowite zaćmienie, ale nie będzie ono widoczne z Polski. 

Jeśli jednak Superksiężyc to dla was niewystarczający powód, by spojrzeć nocą w niebo, to warto wspomnieć, że w czasie pełni Srebrny Glob znajdzie się w sąsiedztwie Antaresa - najjaśniejszej gwiazdy konstelacji Skorpiona.

Zaćmienie Słońca 2021

Zaćmienie Księżyca nie będzie widoczne z Polski, ale Słońca już tak. Co prawda będzie to jedynie częściowe zaćmienie Słońca, ale potrwa niespełna godzinę. Zjawisko będzie miało miejsce 10 czerwca i rozpocznie się ok. 11:57. Jego kumulacja nastąpi o 12:49.

Perseidy 2021

Jak co roku jednym z najbardziej widowiskowych zjawisk na nocnym niebie będą Perseidy. Ten deszcz meteorytów obserwujemy latem. Maksimum przypada w noc z 12 na 13 sierpnia. 8 sierpnia będzie mieć miejsce nów Księżyca, więc przez kilka następnych dni Srebrny Glob nie będzie świecić jasno. To doskonała okazja do obserwacji "spadających gwiazd". 

Aplikacje do obserwacji nocnego nieba 

Jeżeli dopiero zaczynacie swoją przygodę z astronomią, to poniższe aplikacje mogą okazać się bardzo pomocne. Wiele obiektów na niebie możemy obserwować bez konieczności kupowania teleskopu, chociaż zwykła lornetka może okazać się pomocna. Jednak w wielu przypadkach wystarczy aplikacja i spojrzenie w niebo.

  • Sky Map zapewnia nam aktualny podgląd na mapę gwiazd niezależnie od pory dnia i pogody. Dane są podawane na podstawie naszej lokalizacji, dzięki czemu widok z ekranu telefonu możemy porównać z rzeczywistym widokiem na niebie.
  • Sky Safari to aplikacja ułatwiająca obserwowanie nocnego nieba. Z jej pomocą można śledzić ruchy planet, odnaleźć Perseidy, asteroidy, poznać gwiazdozbiory i dowiedzieć się, kiedy na niebie pojawi się ISS.
  • Light Pollution Map to aplikacja wspierająca fotografów i miłośników nocnego nieba. Na mapie można zobaczyć aktualny stan zanieczyszczenia światłem na danym terenie.
Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)