Niebezpieczne słuchawki odtwarzaczy MP3

Niebezpieczne słuchawki odtwarzaczy MP3

Niebezpieczne słuchawki odtwarzaczy MP3
10.11.2008 14:03, aktualizacja: 12.11.2008 09:09

Słuchawki dołączone do przenośnych odtwarzaczy muzycznych mogą powodować zagrożenie dla osób z wszczepionymi rozrusznikami serca i defibrylatorami - ostrzegają naukowcy.

Odtwarzacze same w sobie nie stanowią zagrożenia. Co innego - słuchawki, a konkretnie umieszczone w nich magnesy. Jeśli znajdą się one w bezpośredniej bliskości implantów, generowane przez nie pole magnetyczne może zakłócić pracę rozrusznika bądź defibrylatora ( urządzenie odpowiedzialne za normalizację rytmu pracy serca ). Tezę taką postawili uczestnicy zjazdu Amerykańskiego Stowarzyszenia Serca ( AHA ). Zdaniem naukowców zbliżenie słuchawek na odległość 3 cm od wszczepu może być ryzykowne.

Wnioski te wyciągnięto w wyniku eksperymentów przeprowadzonych w bostońskim Beth Israel Medical Center. Zespół badaczy pod kierownictwem dra Williama Maisela przetestował osiem modeli słuchawek badając ich wpływ na działanie rozruszników i defibrylatorów wszczepionych sześćdziesięciu pacjentom. Słuchawki umieszczano na klatkach piersiowych pacjentów. W czternastu przypadkach słuchawki zakłócały pracę wszczepów. Ryzyko wystąpienia zakłóceń było dwukrotnie wyższe w wypadku pacjentów z defibrylatorami, niż u osób z rozrusznikami. Większość przetestowanych słuchawek dysponowała magnesami generującymi pole magnetyczne ponad 20-krotnie przekraczające próg, na jakim następuje interferencja z rozrusznikiem serca.

Rozrusznik wysyła impulsy elektryczne do serca, aby zwolnić lub przyspieszyć jego rytm. Magnes w słuchawce może jednak wywołać wysłanie impulsu bez względu na częstość akcji serca. Może to doprowadzić do palpitacji lub arytmii. Z kolei wszczepialny kardiowerter-defibrylator normalizuje rytm zatokowy serca jeśli niebezpiecznie przyspieszy lub zwolni. Działanie magnesu może sprawić, że wszczep będzie ignorował nieprawidłowy rytm.

Osoby, którym wszczepiono tego typu urządzenia, nie powinny więc przenosić słuchawek w kieszeniach marynarek lub koszul. Naukowcy uspokajają jednak, że szkodliwy wpływ słuchawek zwykle zanika po oddaleniu ich od wszczepów na bezpieczną odległość.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)