Niebezpieczna pogoda w całym kraju. IMGW zaleca najwyższą ostrożność

Niebezpieczna pogoda w całym kraju. IMGW zaleca najwyższą ostrożność12.03.2020 07:26
Niebezpieczna pogoda w całym kraju. IMGW zaleca najwyższą ostrożność
Źródło zdjęć: © imgw

W całym kraju należy spodziewać się silnych wiatrów, które mogą stanowić "zagrożenie dla zdrowia i życia". IMGW zaleca najwyższą ostrożność i ostrzega, że w następnych dniach niekorzystne warunki mogą się utrzymać.

Sprawdź aktualną (13.03) prognozę pogody: Pogoda na weekend. IMGW ostrzega też przed koronawirusem

Chociaż dzisiaj, 12 marca będzie ciepło i temperatura w wielu częściach kraju będzie dochodzić nawet do 16 stopni Celsjusza, to IMGW ostrzega, że należy spodziewać się niebezpiecznych wichur, których prędkość będzie dochodzić do 130 km/h.

Instytut wydał ostrzeżenie 2. stopnia dla większości województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, lubelskiego i łódzkiego.

Nieco łagodniejsze wiatry, ale wciąż niebezpieczne - prędkość może dochodzić do 100 km/h - mogą wystąpić w województwach: dolnośląskim, śląskim, świętokrzyskim, lubelskim. Tam obowiązuje dzisiaj alarm 1. stopnia.

Ostrzeżenie meteorologiczne 2. stopnia

- Przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. - czytamy wyjaśnienie na stronie IMGW.

Zobacz też: Koronawirus. Jak się przed nim uchronić? Nie wystarczy mycie rąk

Pogoda na weekend

Przewiduje się, że od piątku sytuacja nieco się poprawi. Jednak niebezpieczne wichury wciąż będą występować w dużej części kraju. IMGW planuje utrzymać alert 1. stopnia dla województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego oraz kujawsko-pomorskiego.

W sobotę i w niedzielę pogoda powinna się poprawić. Mimo to Instytut zaleca śledzenie aktualnych prognoz pogody, ponieważ sytuacja potrafi się gwałtownie zmienić.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)