Niebezpieczna pogoda w całym kraju. IMGW zaleca najwyższą ostrożność

Niebezpieczna pogoda w całym kraju. IMGW zaleca najwyższą ostrożność

Niebezpieczna pogoda w całym kraju. IMGW zaleca najwyższą ostrożność
Źródło zdjęć: © imgw
12.03.2020 07:26, aktualizacja: 13.03.2020 08:17

W całym kraju należy spodziewać się silnych wiatrów, które mogą stanowić "zagrożenie dla zdrowia i życia". IMGW zaleca najwyższą ostrożność i ostrzega, że w następnych dniach niekorzystne warunki mogą się utrzymać.

Sprawdź aktualną (13.03) prognozę pogody: Pogoda na weekend. IMGW ostrzega też przed koronawirusem

Chociaż dzisiaj, 12 marca będzie ciepło i temperatura w wielu częściach kraju będzie dochodzić nawet do 16 stopni Celsjusza, to IMGW ostrzega, że należy spodziewać się niebezpiecznych wichur, których prędkość będzie dochodzić do 130 km/h.

Instytut wydał ostrzeżenie 2. stopnia dla większości województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, lubelskiego i łódzkiego.

Nieco łagodniejsze wiatry, ale wciąż niebezpieczne - prędkość może dochodzić do 100 km/h - mogą wystąpić w województwach: dolnośląskim, śląskim, świętokrzyskim, lubelskim. Tam obowiązuje dzisiaj alarm 1. stopnia.

Ostrzeżenie meteorologiczne 2. stopnia

- Przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. - czytamy wyjaśnienie na stronie IMGW.

Pogoda na weekend

Przewiduje się, że od piątku sytuacja nieco się poprawi. Jednak niebezpieczne wichury wciąż będą występować w dużej części kraju. IMGW planuje utrzymać alert 1. stopnia dla województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego oraz kujawsko-pomorskiego.

W sobotę i w niedzielę pogoda powinna się poprawić. Mimo to Instytut zaleca śledzenie aktualnych prognoz pogody, ponieważ sytuacja potrafi się gwałtownie zmienić.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)