Nie wiesz, kto zawinił? Wideorejestrator pokaże wszystko

Nie wiesz, kto zawinił? Wideorejestrator pokaże wszystko

Nie wiesz, kto zawinił? Wideorejestrator pokaże wszystko
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
Sylwia Ścibak
10.09.2019 10:11

Rejestratory wideo umieszczane w aucie są coraz bardziej popularne wśród kierowców. Nic dziwnego – nagrania kolizji czy wypadków stanowią nieoceniony dowód podczas rozstrzygania sporów. Jakie jeszcze zalety ma rejestrator jazdy?

Wideorejestrator to niewielka kamera umieszczana na przedniej lub tylnej szybie auta albo na desce rozdzielczej, która nagrywa otoczenie podczas jazdy. Posiadanie takiej kamery na terenie Polski nie wymaga stosownego zezwolenia, co więcej – zgodnie z Kodeksem postępowania cywilnego (art. 308) nagranie z rejestratora jazdy może stanowić dowód dla sądu. Nie dziwi więc, że ta niewielka kamera jest bardzo pożądanym urządzaniem przez kierowców, którzy chcą czuć się nieco bezpieczniej na drodze.

Wideorejestrator – co można z nim zrobić?

Ustalanie sprawcy kolizji z naszym udziałem to tylko jedna z zalet rejestratora samochodowego. Dzięki niemu możemy także nagrać niespodziewane wydarzenia, w których uczestniczą inni użytkownicy ruchu drogowego bądź też zarejestrować próbę włamania na parkingu, kiedy nie ma żadnych świadków (tryb parkingowy z nagrywaniem nocnym). Ponadto rejestrator jazdy przyda się także podczas cofania (jeśli ma czujnik cofania), a także wyświetli prędkość pojazdu i zarejestruje ją na nagraniu, co może być przydatne podczas kontroli.

Wideorejestrator – podstawowe kwestie techniczne

Na rynku dostępnych jest wiele rejestratorów jazdy, które charakteryzują się różnymi parametrami i cenami. Na co warto zwrócić uwagę?

Rozdzielczość i płynność nagrywania

Im większa rozdzielczość, tym lepsza jakość obrazu, dlatego najlepiej sprawdzą się modele oferujące rozdzielczość Full HD (1080p) lub HD (720p). Najbardziej zaawansowane typy oferują rozdzielczość Super HD (1296p), a nawet 4K (2160p). Istotna jest także płynność obrazu wyrażana w liczbach klatek na sekundę. Standardem jest 30 FPS (ang. frame per second), ale coraz więcej urządzeń oferuje nagrywanie w 60 klatkach na sekundę, co oczywiście sprawia, że obraz jest płynniejszy.

Kąt widzenia obiektywu

Obiektywy rejestratorów jazdy mogą dysponować kątem widzenia od ok. 120 do ok. 170 stopni. Im szerszy kadr, tym więcej szczegółów pojawia się na obrazie, co z kolei może pomóc w ustaleniu, kiedy pieszy wtargnął na jezdnię albo kiedy nadjechał inny pojazd z boku naszego auta. Najczęściej poleca się modele o kącie widzenia 140–170 stopni.

Przysłona

Przysłona wpływa na ostrość i szczegółowość obrazu, określa się ją symbolem f/x.y. Im ta wartość jest mniejsza, tym obraz jest lepszy, co ma znaczenie w przypadku nagrywania nocnego. Poleca się więc modele z przysłoną f/1.8, f/1.6, a nawet f/1.4.

Zapisywanie obrazu i kodek

Im lepsza jakość obrazu, tym więcej miejsca będzie zajmować w pamięci cyfrowej, toteż warto zwrócić uwagę na pamięć wewnętrzną urządzenia oraz obsługiwane karty SD. Niektóre rejestratory nagrywają w pętli, więc starsze nagrania są nadpisywane nowymi. To bardzo wygodne rozwiązanie, niemniej może nastręczać problemów, kiedy chcemy odtworzyć wydarzenia sprzed jakiegoś czasu. Jednak nie musimy się martwić o to, że ważne zdarzenie nie zostanie zapisane z powodu braku pamięci.

Standardowe modele dysponują kodekiem H.264 zapewniającym niezłą jakość obrazu oraz jego zaawansowaną wersją H.265 (HEVC), który sprawia, że nagranie zajmuje mniej miejsca w pamięci przy porównywalnej jakości. W sklepach można znaleźć również modele z MJPEG, jednak jest to rozwiązanie mniej efektywne w porównaniu do wyżej wymienionych.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (49)