Jak wybrać monitor? Różnice widać gołym okiem

Jak wybrać monitor? Różnice widać gołym okiem
Źródło zdjęć: © iStock.com

23.08.2019 10:52, aktual.: 23.08.2019 12:34

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Monitor to podstawowa przestrzeń do pracy i rozrywki. Choć użytkownicy bardziej skupiają się na wyborze karty graficznej czy procesora, to monitor również wpływa na jakość rozgrywki. Dlatego warto dobrze się zastanowić, nim podejmiesz decyzję o zakupie.

Rodzaj matrycy

To podstawowy parametr, na który należy zwrócić uwagę przy zakupie monitora. Do wyboru masz trzy rodzaje matryc:

TN – wyróżnia je przede wszystkim szybki czas reakcji oraz dobry czas odświeżania. Dobrze sprawdzą się więc jako monitory dla graczy. Niestety piętą achillesową matryc TN jest słaby kąt widzenia. To problem, który uwidacznia się w momencie, gdy na ekran patrzy kilka osób.

VA – monitory z tą matrycą plasują się na półce cenowej między tańszymi matrycami TN i droższymi IPS. Stanowią swego rodzaju połączenie zalet obu modeli. Mają lepsze kąty widzenia niż matryca TN, a z drugiej strony szybszy czas reakcji niż matryce IPS.

IPS – ten typ matrycy znacznie przewyższa konkurencję pod względem odwzorowania barw. Zarówno jaskrawe kolory, jak i czerń wyglądają bardzo naturalnie i nie blakną pod różnymi kątami widzenia. Ich cena jest jednak stosunkowo wygórowana.

Czym różnią się monitory LED i LCD

Na jakość czerni, która jest ważna dla ogólnego odbioru obrazu, wpływa również typ podświetlenia matrycy. LCD i LED to dwie królujące technologie wykorzystywane do tego zadania. Każda z nich ma swoje mocne i słabe strony, dlatego przed wymianą monitora na nowszy model warto zastanowić się nad tym, który typ lepiej sprawdzi się w twoim przypadku.

Obraz
© Shutterstock.com

Monitory LED są uznawane za bardziej energooszczędne od LCD, a w dodatku zapewniają większą głębię czerni i lepszy kontrast. Dzieje się tak dlatego, że w starszych matrycach LCD matryca jest przez cały czas podświetlana na całej powierzchni, podczas gdy światła w matrycy LED mogą zapalać się i gasnąć podczas wyświetlania obrazu. Jeśli chodzi o wyświetlanie innych kolorów, różnica nie jest aż tak bardzo widoczna.

Wielkość monitora

To, jak duży powinien być monitor, zależy przede wszystkim od ilości miejsca, którą dysponujesz. Duża przekątna, powyżej 34 cali, sprawdzi się najlepiej w przypadku dużych biurek, a także u osób, które pragną korzystać z monitora nie tylko z poziomu fotela, ale na przykład kanapy, wykorzystując go do oglądania filmów. Z drugiej strony opcją dla posiadaczy małych biurek będzie monitor o przekątnej od 23 do 28 cali. Podstawowa zasada brzmi, że jeśli siedząc przed monitorem musisz ruszać głową, by zerknąć w każdy jego róg, to znaczy, że jest za duży.

Rozdzielczość

To kwestia równie ważna co wielkość monitora. Powinna być dopasowana zarówno do własnych upodobań, ale również parametrów komputera. Starsze modele będą zdecydowanie lepiej współpracować z monitorem o rozdzielczości Full HD, który sprawi, że nawet starsza karta graficzna nie złapie "zadyszki". Monitory 4K to natomiast sprzęt z wysokiej półki, który zapewni użytkownikom niesamowite doznania i wyjątkowo ostry obraz. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że ta rozdzielczość to domena monitorów o dużej przekątnej ekranu.

Czas reakcji i odświeżanie

To parametry istotne przede wszystkim dla graczy. Czas reakcji, wyrażany w ms, oznacza, jak szybko monitor reaguje na zmianę na ekranie. Im mniejsze będzie opóźnienie, tym lepiej dla użytkownika. Z kolei odświeżanie odpowiada za płynność wyświetlanego obrazu. W większości monitorów wartość ta oscyluje w granicach 60–144 Hz, choć można znaleźć również sprzęt o większym współczynniku. Częstotliwość odświeżania 60 Hz znajdziemy w większości tańszych monitorów, nie oznacza to jednak, że sprzętu tego typu nie warto kupować. Doskonale sprawdzą się w przypadku komputerów przeznaczonych do pracy. Z kolei częstotliwość 144 Hz to rozwiązanie przeznaczone głównie dla osób ceniących perfekcyjną płynność rozgrywki.

Płaskie i zakrzywione

Choć w większości przypadków monitory, z którymi mamy do czynienia, są płaskie, to coraz większą popularność zyskują monitory zakrzywione, które są zaprojektowane tak, by dostosować się do naturalnej krzywizny ludzkiego oka. Dzięki temu zapewniają lepszą perspektywę widzenia i jednocześnie pozwalają ogarnąć wzrokiem cały ekran.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (10)
Zobacz także